Dünya

Rusya, helikopter vermiyor

0

Rusya, Batı ile gerginliğe neden olabileceğini düşündüğü için Suriye’ye helikopter satmaktan vazgeçti.

Suriye’ye teslim edilmesi beklenen helikopterleri taşıyan kargo gemisi, yükünü Kaliningrad’da bir limanda indirdi. Rus RIA Novosti ajansına konuşan bir kaynak, “Gemi boşaltıldı. Helikopterler şu an limanda. Rosoboronexport’un (Rus hükümetine ait silah üreticisi şirket) helikopterlerin ne yapılacağı konusunda karar vermesini bekliyoruz” dedi.

Kaliningrad’daki bir tamir merkezinde bakıma alınan helikopterin Suriye’ye gönderilmesi Batı ile Rusya arasında ciddi bir gerginliğe neden olmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Haziran ayında yaptığı açıklamada Rusya’yı Şam’a silah desteği vermekle suçlamıştı. Rus yetkililer ise Suriye’de çatışmalar başlamadan uzun süre önce yapılan bir anlaşmadan doğan yükümlülüklerini yerine getirdiklerini belirterek helikopterlerin sivillere saldırmak için kullanılabileceğini reddetmişti.

Alaed gemisinin sahibi Femco şirketinden yapılan açıklamada ise kargoyla ilgili belgelerde Suriye’nin adının geçmediğini açıkladı.

Gemi Haziran ayında üç Mi-25 helikopteri ve hava savunma sistemleri yüklü olarak Kaliningrad’dan yola çıkmış ancak İngiliz Standar Club şirketinin sigortasını askıya almasıyla Rusya’ya geri dönmek zorunda kalmıştı.

ABD Kongresi dün bir karar aldı ve Rosoboronexport şirketiyle her türlü anlaşmanın iptal etti.

( Hürriyet )

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.