Kültür-SanatManşet

Ruhi Su türkülerle anıldı

0

Ruhi Su, 1912 yılında Van’da dünyaya gelir. Çok küçük yaşta annesini ve babasını kaybeder. Oğlu Ilgın Su’nun anlattığına göre Ruhi Su, çocukluğundan kalan silinmeye yüz tutmuş anılarında, toz bulutları arasında, bilmediği bir dilde konuşan, bağıran-çağıran atlıları anımsar; bir de karnının çok aç olduğunu… Sonra bir atın terkisine atarlar onu ve …

Adana’da bir ailenin yanında büyür. Türkülerle de orada tanışır. Yaşam öyküsü herkesçe biliniyor. 20 Eylül 1985’te hayata veda ettiğinde geride yüzlerce türkü ve mücadeleyle geçen bir “inat öyküsü”nden, onurlu bir yaşamdan derin izler kalmıştı.

Öğrencileri, dostları, arkadaşları, yoldaşları onu 33 yıldan bugüne hiç unutmadılar. Her zaman ve özellikle her yıl 20 Eylül günlerinde onu ve geride bıraktığı değerleri ısrarla anımsatmaya, türkülerini söylemeye, çoğaltmaya devam ettiler.

Bu yıl da Ruhi Su’nun aramızdan ayrılışının 33. yıl dönümünde bir dizi etkinlik düzenlendi. İlk etkinlik 20 Eylül’de Zincirlikuyu’daki anıt mezarda gerçekleştirildi.

22 Eylül Cumartesi günü düzenlenen etkinliğin adresi bu kez Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi oldu.

Kalabalık bir izleyici katılımıyla gerçekleşen Mahsus Mahal etkinliğinin açış konuşmasını Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Ilgın Su yaptı. Şişli Belediyesi Başkan Danışmanı Ali Ülkü’nün konuşmasıyla devam eden etkinlik Ruhi Su’nun sesinden dinlenen bir Halim Şefik Güzelson şiiri yorumu olan “Kılıç Balığının Öyküsü” ile başladı.

Sanat Yönetmenliğini Emin İgüs’ün, sunumunu Orhan Aydın’ın üstlendiği etkinlikte Tuncer Tercan bağlamasıyla, Muammer Ketencoğlu da akordeonuyla türküler seslendirdiler.

Ruhi Su Dostlar Korosu, Emin İgüs yönetiminde klasik repertuvarından bir seçkiyle sahne aldı. Koroya bağlamasıyla Boran Mert eşlik etti.

Etkinliğin sürprizlerinden bir tanesi Muammer Ketencoğlu’nun akordeonu eşliğinde Emin İgüs’ün yorumladığı Yıldız Dağı türküsü oldu.

Ruhi Su Dostlar Korosu’nun Muammer Ketencoğlu’nun akordeonu eşliğinde ilk kez seslendirdiği, sözleri Ülkü Tamer’e, müziği Zülfü Livaneli’ye ait olan Memik Oğlan türküsü etkinliğin en çok alkış alan türkülerinden bir tanesi oldu.

Etkinlikte Ahmet Say’ın, Yaşar Kemal’in, Hasan Hüseyin Korkmazgil’in, Abidin Dino’nun, Cevat Çapan’ın, Şükran Kurdakul’un, Nihat Behram’ın ve Aziz Nesin’in, Ruhi Su hakkında söyledikleri, Orhan Aydın’ın sesiyle izleyicilere ulaştı.

Aralıksız 2 saate yakın süren etkinlik Ruhi Su Dostlar Korosu ve konsere katılan sanatçıların hep birlikte söyledikleri Drama Köprüsü ile sona erdi.

Konserin video kaydını bu bağlantı üzerinden izleyebilirsiniz.

 

 

Haber: Ercüment Gürçay

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.