İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternetTürkiye

RTÜK’ten Tele 1 ve Halk Tv’ye beş gün ekran karartma cezasi

0
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Halk TV ve Tele 1′e beş gün ekran karartma cezası verdi. Program durdurma yerine yayın cezası verilmesi nedeniyle iki televizyon kanalının ekranlarının beş gün kararacağı bildirildi.İki televizyon kanalı aynı cezayı bir kez daha alırsa, lisansları iptal edilecek ve yayın hayatları son bulacak.

Taşçı’nın açıklaması özetle şöyle:

Bugünkü Üst Kurul toplantısında, TELE 1 ve Halk TV’ye 5 (beş) gün yayın durdurma cezası verildi. Karar oyçokluğuyla alındı.

RTÜK’ün belirleyeceği tarihler arasında beş gün boyunca bu televizyonların ekranları karartılacak. Genel yayın türünde, ulusal düzeyde yayın yapan kanallara mevcut yasa kapsamında RTÜK tarihinde ilk kez ekran karartma cezası uygulanacak.

Bu doğrudan doğruya, iktidarı sorgulayan, eleştiren yeri geldiğinde yanlışını haberleştiren, hakikatin izini sürüp, izleyicilerine masa başında oluşturulan algıları değil, ülkede ve dünyada yaşanan gerçekleri aktarmaya çalışan televizyonların sansürlenmesi, susturulması, karartılmasıdır. RTÜK’ün aldığı bu kararla birlikte demokrasinin olmazsa olmazı basın özgürlüğünün “bel kemiği” kırılmıştır.”

Cazının haksız, izansız ve ölçüsüz olduğunu kaybeden medya ombudsmanı Faruk Bildirici de, kararı eleştirerek “RTÜK artık Türkiye’de basın ve yayın özgürlüğünün önündeki en büyük engellerden biri haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.

RTÜK daha önce de CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun, Şirin Payzın‘ın programındaki sözlerini gerekçe yaparak Halk TV’ye yüzde beş  idari para cezası, beş kez de program durdurma cezası vermişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.