Kültür-SanatManşet

Ressam Naile Akıncı vefat etti

0

Yaşayan en önemli Türkiyeli ressamlardan olan Naile Akıncı, tedavi gördüğü hastanede dün hayata veda etti. Akıncı 91 yaşındaydı.

382961_212305042189503_135787403174601_455268_228026345_n

Ağırlaşan sağlık sorunlarına rağmen geçtiğimi Kasım ayına kadar çalışmalarını sürdüren sanatçının 75. sanat yılı geçen sene kutlanmış, ‘Kibele Sanat Galerisi’nde retrospektif bir sergisi açılmıştı.

Özellike peyzaj resimleriyle bilinen Naile Akıncı, “ Eyüp Çeşitlemeleri ” ile 1950’lerden başlayarak Türk resim sanatı tarihine adını yazdırdı. Haliç ve özellikle Eyip bölgesine özel bir ilgi duyan ressam, bu nedenle ‘Eyip ressamı’ olarak anılıyordu.

kahverengi49

1938 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nin açtığı giriş sınavını kazanarak Resim Bölümü Orta Kısmı’na kaydolan Naile Akıncı, Léopold Lévy ve Zeki Kocamemi atölyelerinde çalışarak 1943’de Resim Bölümü Orta Kısmı’ndan mezun oldu. Rahatsızlanarak altı yıl öğrenimine ara veren sanatçı, 1949’da yeniden Akademi’ye döndü ve 1952 yılında Yüksek Resim Bölümü Zeki Kocamemi Atölyesi’nden mezun oldu. Ayrıca, öğrenimi süresince Nurullah Berk, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Şefik Bursalı’nın da öğrencisi oldu.

İlk kişisel sergisini 1964 yılında İstanbul’da açan Naile Akıncı, o tarihten günümüze kadar İstanbul, Ankara, İzmir, Atina ve Niigata’da elli kişisel sergi açtı. Yapıtlarıyla, yurtdışında açılan 13 ulusal ve 14 uluslararası sergiye katılan Akıncı, yedi uluslararası ödüle değer görüldü ve 1977’de üst üste kazandığı uluslararası ödüller nedeniyle Fransa’nın Riom kentindeki, Mandet Müzesi tarafından düzenlenen “Günümüzün Kadın Ressamları Sergisi’ne” ismen davet olundu.Sanat hayatı boyunca UFACSI X. Vichy Biennali, XI. Uluslararası Trofeo Raffaello Sergisi gibi uluslararası sergilere katıldı ve jüri üyeliği yaptı.

indir (18)

 

Naile Akıncı’nın yapıtları M.S.G.S.Ü. İstanbul Devlet Resim Heykel Müzesi’nde, Ankara, İzmir ve Şanlı Urfa Devlet Resim Heykel Müzelerinde, İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde, Hacettepe Üniversitesi Müzesi’nde, Bolu ve Çorum Devlet Güzel Sanatlar Galerilerinde, İzmir Selçuk Yaşar Müzesi, T.C. Cumhurbaşkanlığı ve Nejat F. Eczacıbaşı Sanat Koleksiyonlarında, Japonya’da Kashiwazaki Türk Kültür Kasabası Müzesi’nde yer alıyor.

Nailce Akıncı’nın,  4 Nisan 2014 Cuma günü Zincirlikuyu Camii’nde kılınacak öğlen namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.