ManşetTürkiye

Resmi Gazete’de yayımlandı: Dört ilde acele kamulaştırma kararı alındı

0

Resmi Gazete‘de yer alan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Samsun ve Bitlis’teki bazı alanlar kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edildi.

Denizli, Tunceli, Aydın ve Malatya’da arazı toplulaştırmasına gidileceğinden ötürü tarla içi geliştirme hizmetleri yapılmasıyla bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildiği açıklandı.

Kentsel dönüşüm alanı ilan edildi

AA‘da yer alan habere göre, Samsun’un İlkadım İlçesi Kale Mahallesi (Cumhuriyet Meydanı) bölgesi ve Bitlis’in Tatvan İlçesi Çayırönü Mahallesi (Yeşilmezra) sınırları içerisinde kalan alanların kentsel dönüşüm alanı ilan edildiği açıklandı.

Karar, 5393 sayılı Belediye Kanun’un 73. maddesi gereğince verildi.

Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdürlüğünce Denizli’nin Çameli ile Acıpayam ilçelerindeki 10 mahalle ile Aydın’ın Koçarlı ve Germencik ilçelerindeki birer mahallede, DSİ 9.Bölge Müdürlüğünce Tunceli’nin Ovacık ilçesindeki 13 mahalle ve köy ile Malatya’nın Arguvan ilçesindeki altı köy ve mahallede zorunlu arazi toplulaştırmasına gidileceği açıklanırken; kamu yararının gözetileceği de ileri sürüldü.

Arazi toplulaştırma kriterlerine uygun olmayan tepelik, taşlık, çukurluk alanlar ve yoğun sabit tesis bulunan yerlerin toplulaştırma dışında bırakılacağı bilgisi de paylaşıldı.

Kesin korunacak alanlar

Ankara’nın Ayaş ilçesindeki Şıngırdaklin Mağarası, Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesindeki Soğanlı köyü, Antalya’nın Demre ve Finike ilçeleri sınırlarındaki Beymelek Kıyı Bandı, İzmir’in Kemalpaşa ilçesi sınırlarındaki 31. Grup alanı, Çankırı’nın merkez ilçesindeki Çorakyerler Fosil Lokalitesi, Edirne’nin Keşan ilçesindeki Mecidiye köyü sınırlarında yer alan Uzunkum ve İtalyan koyları ile Sivas’ın Gürün ilçesindeki Gökpınar Gölü‘nün Doğal Sit Alanı‘nın koruma statüsünün yeniden değerlendirildiği, sınır ve koordinatları belirlenen alanların kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildiğine karar verildiği de belirtildi.

Kamulaştırılacak alanlar

Resmi Gazete’de bazı bölgelerin acele kamulaştırılması için dokuz karar yer aldı. Bu kararlara göre,

  • Türkiye Elektrik İletim A.Ş Genel Müdürlüğünce “154 kV Karaman OSB-Ereğli Enerji İletim Hattı Projesi”, “154 kV Çumra-Karaman Brş. N. Enerji İletim Hattı Yenileme Projesi”, “154 kV (Karaman-Ereğli) Brş. N.-Karaman OSB Enerji İletim Hattı Projesi” kapsamında güzergahlara isabet eden taşınmazlarda direk yerlerinin mülkiyet şeklinde, iletken salınım gabarisinin ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle ve “154 kV Yaylaköy TM ve Bağlantı Yolu Projesi” alanında yer alan taşınmazları acele kamulaştırılacak.
  • Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğünce, Ankara sınırları içerisinde tesis edilecek enerji nakil hattının yapımı amacıyla belirtilen güzergahlarda bulunan direk ve trafo yerlerini mülkiyet şeklinde, hat emniyet sahalarının ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle acele kamulaştırılması yapılacak.
  • Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığınca, Osmangazi ilçesindeki Şehreküstü Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bazı taşınmazların, Hanlar bölgesindeki alanında yer alan hanların meydana çıkarılması amacıyla yürütülecek “Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması ve Yaşatılarak Gelecek Nesillere Aktarılması” temalı proje çalışmaları kapsamında acele kamulaştırılması kararlaştırıldı.
  • Ardahan’ın Posof ilçesi Merkez Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 143 ada, 10 parsel numaralı taşınmazın, ilçenin ihtiyacı olan Atık Su Arıtma Tesisinin yapımı amacıyla Posof Belediye Başkanlığınca acele kamulaştırılmasına karar verildi.
  • Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Kayacık Projesi (GAP) kapsamında yer alan Kayacık Sulaması 1. Kısım (Kayacık-Doğanpınar) inşaatının tamamlanması amacıyla Gaziantep’in Oğuzeli İlçesindeki Doğanpınar ve Kaşyolu Mahallelerindeki taşınmazlar ile malzeme ocakları ve depo yerleri için ihtiyaç duyulacak diğer taşınmazlar acele kamulaştırılacak.
  • Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Erenler ilçesindeki bazı taşınmazları, E80 Otoyolu ile D-100 Karayolundan şehre alternatif giriş sağlayacak ulaşım güzergahının açılması amacıyla acele kamulaştırma işlemi gerçekleştirecek.
  • Konya’nın Hadim ilçesi, Taşpınar Mahallesinde yer alan bazı taşınmazların, 2. Etap TOKİ konutlarının ulaşım, elektrik, içme suyu ve kanalizasyon bağlantılarının yapılacağı yolun inşası amacıyla Hadim Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılması yapılacak.
  • Uşak İl Özel İdaresi‘nin, Uşak Organize Sanayi Bölgesi sınırlarının genişletilmesi amacıyla bazı taşınmazların acele kamulaştırması kararlaştırıldı.

Acele kamulaştırma kararları, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu‘nun 27. maddesine dayandırılarak verildi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.