TürkiyeHayvan HaklarıManşet

PTT’den skandal uygulama: Personele kedi-köpek kovucu ultrasonik cihazlar dağıtıldı

0

PTT Genel Müdürlüğü’nün dağıtıcı personeli için 40 bin adet kedi-köpek kovucu ultrasonik cihaz satın alarak dağıtımına başladığı ortaya çıktı. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu‘na göre kullanımı yasak olan aletin dağıtımı üzerine hayvan koruma dernekleri harekete geçti.

Bu cihazlar, yaydıkları ses dalgaları sebebiyle hayvanların kontrolsüz davranışlarda bulunmalarına neden oluyor ve zarar görme riskini arttırıyor.

‘Hayvan sağlığı için son derece tehlikeli’

Hayvanları Koruma, Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER) Başkanı Erman Paçalı, ultrasonik cihazların hayvan sağlığı için çok tehlikeli olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

Bu cihazlar hayvanda bulantı, kasılma, kusma gibi etkiler gösteriyor. Ani ortaya çıkan ses dalgası hayvanlarda panik ve korkuyla kontrolsüz koşmaya bu esnada insanlara, araçlara, duvarlara çarpmasına sebep oluyor. Kendilerini bilinçsizce yola atarak araç altında kalıyorlar. Hayvan sağlığı için son derece sakıncalı insan sağlığı için ise tehlike ve riskleri tam olarak bilinmiyor. PTT’nin hayvanlara eziyet ederek ölümlere yol açacak bir ürünü envantere katıp tüm saha personeline dağıtmasını kabul etmiyoruz.”

Fotoğraf: Özge Özgüner / csgorselarsiv.org

Paçalı, bu konunun takipçisi olacaklarını belirtip “Personel tarafından kullanılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Acilen devlet otoritesinin ağırlığını ortaya koymasını, bu denli organize bir işkenceye geçit vermemesini talep ediyoruz.” dedi.

Dernek yönetimi PTT A.Ş’nin çağrılarını yanıtsız bıraktığını da söyledi.

Bakanlığa şikayet edilecek

HAYKURDER, Yaban Hayatı Daire Başkanlığı‘na ultrasonik ses dalgaları yayan cihazların kullanımına dair idari yaptırım görüşüne ve ayrıca uygulamadaki emsalleri doğrultusunda cihazlara el konması, her bir cihaz için ayrı ayrı olmak üzere toplam 37 bin 880 TL idari para cezası uygulanması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Tarım Bakanlığı‘na başvuruda bulunacaklarını duyurdu.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.