2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİKentManşetTürkiye

Prof. Dr. Naci Görür’den deprem uyarısı: Barajları kontrol edin

0
Malatya
Malatya, Fotoğraf: Hüseyin Çıplak

Kahramanmaraş‘ın Pazarcık ilçesinde saat 4.17’de 7,4 büyüklüğünde deprem olurken Gaziantep’te de büyüklükleri 6,4 ile 6,5 olan iki deprem meydana geldi. Deprem ülkenin birçok noktasından hissedildi. Kahramanmaraş’ta 70 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Deprem sonrası açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür yetkililere barajların kontrol edilmesi yönünde uyarıda bulundu. Görür, vattandaşlara  “Evinizi terk edin” diye seslendi. Görür şu paylaşımları yaptı:

 

“Arkadaşlar, çok üzgünüm ama Maraş’ın Pazarcık yöresinde 7,5 büyüklüğünde deprem oldu. Çok büyük bir deprem umarım zaiyatımız az olur. Bu depremin gelmekte olduğunu yerbilimciler olarak söyleye söyleye, yaza yaza dilimizde tüy bitti. Hiç kimse ne diyorsunuz diye tepki bile vermedi

Arkadaşlar, deprem bölgesinde iseniz evi terkedin. Artçı depremler büyük olacaktır, hasarlı evleriniz yıkılabilir. Geçmiş olsun. Ölenlere Allahtan rahmet, yaralılara şifa dilerim

Deprem bölgesindeki arkadaşlar, arabalarınızı kullanıp, trafiği kilitlemeyin. Sağlıklı iseniz evinizi terk edin varsa toplanma bölgelerine gidin. Evden çıkmadan elektriği, doğal gazı, suyu kapatın. Telf’lara sarılmayın, interneti tercih edin.

İlgililere sesleniyorum. Bölgedeki barajları kontrol ediniz

Bu depremden sonra Adana ve Hatay’a dikkat edilmeli. Yerel yöneticiler uyanık olmalı. Geçmiş olsun. Ölen insanlarımıza Allahtan rahmet, yaralılara şifalar dilerim”

You may also like

Comments

Comments are closed.