DünyaManşet

Porto Riko 1 yıl sonra Maria Kasırgası’ndaki kayıpların sayısını revize etti: 64 değil 2 bin 975 ölü

0

Porto Riko’da yetkililer, 2017 yılında Maria Kasırgası’nın Karayip Adaları’nı etkisi altına alması sonucu daha önce 64 olarak açıklanan yaşamını yitirenlerin sayısının 2 bin 975 olduğunu duyurdu. Bu, daha önce açıklanan rakamın yaklaşık 47 katına denk düşüyor.

Maria Kasırgası son 90 yıldır Karayip Adaları’nı etkisi altına alan en güçlü kasırga olarak kayda geçerken, Porto Riko’da hükümet son bir yılda defalarca meydana gelen kasırgalarda hayatını kaybedenlerin gerçek sayısını vermemekle suçlanıyordu.

Çok sayıda kişi kasırga sonrası yaşamını yitirmişti. Hayatını kaybedenlerin sayısını açıklayan yetkili Porto Riko Valisi Ricardo Rossello oldu.

Rosello, bulguları uzun soluklu bağımsız bir soruşturmanın ardından duyurdu. Düzenlediği basın toplantısında konuşan Vali Rosello, “Yetkililere resmi ölü sayısını 2 bin 975’e çıkarmaları için talimat veriyorum. Bu tahmini bir rakam olsa da, bilimsel dayanakları var” dedi.

ABD merkezli George Washington Üniversitesi’nin araştırmalarına dayanan güncel veriler, Porto Riko hükümeti tarafından da kabul gördü.

3 milyon 300 bin ABD vatandaşının yaşadığı Porto Riko’da kasırga nedeniyle nüfusun yüzde 8’i evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Kasırga sonrası tedavi koşulları ve temiz suya erişimin yetersizliği ile tekrar eden elektik kesintileri nedeniyle çok sayıda insan hayatını kaybetmişti.

Harvey, Irma ve Maria kasırgalarının iklim değişikliğiyle ilgisi ne?

İklim değişikliği nedeniyle okyanus yüzeyinin ısınması ve buharlaşmanın artması hem kasırgaların daha fazla enerji biriktirmesine, hem de daha ağır yağış bırakmasına neden oluyor. Küresel ısınmaya bağlı olarak deniz seviyelerinin yükselmesi de denizden karaya vuran kasırgaların meydana getirdiği fırtına dalgalarının (storm surge) daha yükselmesine ve tahrip gücünün artmasına neden oluyor.

Maria Kasırgası Porto Rico’yu vurdu

Maria Kasırgası Porto Rico’yu 6 ay elektriksiz bırakacak

İklim değişikliği nedeniyle Irma ve Maria’nın vurduğu Porto Riko’da yıkım büyüyor

İklim değişikliğinin yol açtığı Irma ve Maria’nın vurduğu Porto Riko’daki insani krize dair

 

(Karınca, Yeşil Gazete)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.