EkolojiManşetTürkiye

Plastik çöp ithalatındaki katı yasakları esnetme hazırlığı

0
Ticaret Bakanlığı’nın hurda plastik ithalatı yasağını esnetmeye hazırlandığı öğrenildi. Çevrecilerin argümanlarını ve sektörden gelen tepkileri dikkate alan Bakanlık, hurda plastiği ihracatında orta yol arayışına girdi.

Plastik ihracatçılarının tepkileri dikkate alındı

Dünya gazetesinin haberine göre; 2020 yılında 72,3 milyon dolarlık plastik hurda ithalatının yapıldığı Türkiye’de, 2021 yılının  ilk dört ayında 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 135 artışla 51,2 milyon dolarlık plastik ithalatı gerçekleştirilmesi, çevrecilerin tepkilerine neden olmuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı yaptıkları incelemede, Çin başta olmak üzere birçok ülkenin plastik atık ithalatını yasaklamasıyla, bu ürünlerin ulusal kuralları daha esnek ülkelere yönlendirildiği bilgilerine ulaştı.

Bunun üzerine bakanlık, plastik hurdaların Türkiye’ye girişinin tamamen yasaklanması için 18 Mayıs’ta Resmi Gazete’de tebliğ yayımlandı. Söz konusu değişiklikle etilen polimer olarak bilinen plastik hurda ithalatının 2 Temmuz’dan itibaren tamamen yasaklanması kararlaştırıldı.

Yasağa başta Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) olmak üzere, sektördeki çok sayıda firma tepki göstermiş; PAGDER) Başkanı Selçuk Gülsün, sektöre sorulmadan ve etki analizi yapılmadan alınan bu kararın kendilerini çıkmaza sokacağını belirterek yasağın kaldırılmasını istemişti.

‘Orta yol’ arayışı

Sektörden gelen tepkileri dikkate alan Bakanlık,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile işbirliği yaparak, sektörün de talepleri doğrultusunda bir orta yol bulmak üzere çalışma başlattı. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde de girişimlerde bulunulacağı belirtildi.

Yürütülen çalışmalarda, gümrük işlemleri, yetkinlik ve kapasite gibi ölçütlere göre firmaların sertifikalandırılması, ithalatın belirli kapılardan yapılabilmesi gibi alternatiflerin ele alındığı kaydedildi.  Bu yöndeki düzenlemelerin büyük kısmının yasa gerektirmediği ancak gemi sökümünde olduğu gibi yasal dayanağa sahip bir ikincil mevzuatın oluşturulmasının yararlı olacağı sonucuna varıldığı bildirildi.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.