EnerjiManşet

Petrol ve madencilikte bir senede 120 yatırıma onay

0

Son 1 yılda ulusal ve uluslararası 120 projenin ÇED Raporu onaylandı.Bunlar arasında TANAP, Güney Akım Açık Deniz Boru Hattı Türkiye Bölümü ‘de var.

botas-dogalgaz-boru-hatti--HI-652632

“ÇED olumlu” kararı, projenin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin, alınacak önlemler sonucu ilgili mevzuat ve bilimsel esaslara göre kabul edilebilir düzeylerde olduğunun saptandığı ve gerçekleşmesinde sakınca görülmediği anlamına geliyor.

Petrol ve madencilik alanında 2013’ün ağustos ayından bu yılın ağustos ayına kadar geçen 1 yıllık dönemde ulusal ve uluslararası 120 proje “ÇED olumlu” kararı aldı.

Söz konusu dönemde Türkiye’nin doğusundaki enerji kaynaklarının Avrupa’daki tüketim noktalarına taşınmasına yönelik tasarlanan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP), Güney Akım Açık Deniz Boru Hattı Türkiye Bölümü ÇED sınavından olumlu şekilde geçti.

Ülkenin doğalgaz depolama kapasitesinin artırılmasına önemli yatırımlardan biri olan Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi’nin yanı sıra çok sayıda altın, gümüş, kömür madeni, mermer ocağı ve tuz üretim tesisi de “ÇED olumlu” kararıyla yatırım aşamasına geçti.

(Ajanslar)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.