DünyaManşet

Peşmerge güçleri Kobani yolunda

0

Fransız Haber Ajansı (AFP), 152 kişilik Peşmerge gücünün Kobani’ye gitmek üzere Kuzey Irak’taki üsten ayrıldığını bildirdi.

13 peşmergeIrak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden bir yetkili AFP’ye, 80 kişinin karayolunu kullanarak Türkiye üzerinden Kobani’ye geçeceğini söyledi. Yetkili, 72 kişinin ise uçakla gönderileceğini belirtti.

Kürdistan Demokratik Partisi Dışilişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami de Twitter hesabıdan Peşmerge güçlerinin Kobani’ye gitmek üzere yol çıktığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gün içinde, Peşmerge güçlerinin Türkiye’den Kobani’ye geçişi konusunda “Şu anda siyasi olarak bir sorun yok. Geçişlerin yapılması konusunda da bir sorun yok. Her an geçişler olabilir” demişti.

Çavuşoğlu, “ÖSO’nun Kobani’ye geçmesi konusunda PYD ile ÖSO arasında, kendi aralarında bir mutabakat sağlandı. Bu konuda da bir sıkıntımız yok. Türkiye de bu konuda gereken yardımı yapacaktır” diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise BBC’ye verdiği mülakatta PYD’yi, Peşmerge güçlerinin Kobani’ye gelmesini istemediğini belirterek eleştirdi

Yaklaşık bir buçuk ay önce IŞİD’in (Irak Şam İslam Devleti) Kobani’yi ele geçirmek üzere kapsamlı bir saldırı başlatması üzerine IŞİD ve başta YPG (Halk Savunma Birlikleri) arasında yoğun bir çatışma süreci başlamıştı.

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.