DünyaEkolojiManşet

Peru kıyılarında petrol sızıntısı: Deniz canlıları tehlike altında

0
Güney Amerika ülkesi Peru kıyılarındaki petrol sızıntısının yol açtığı kirlilik nedeniyle ülkenin 21 sahilinde kirlilik endişe verici boyutlara ulaşırken, sahillere giriş çıkışlar da kapatıldı.

Pasifik ülkesi Tonga’da 15 Ocak’ta meydana gelen yanardağ patlamasının ardından meydana gelen tsunami sırasında, La Palma Rafinerisi‘ne ham petrol boşaltılırken sızan 6 bin varilden fazla petrol yüzünden Peru’nun 21 sahili kirlenmişti. Çevre felaketi yaşayan ülkede, acil durum ilan edildi; sahillere giriş çıkışlar kapatıldı.

Sızıntıdan etkilenen dört kilometrelik sahil şeridinde yerel balıkçıların da temizlik çalışmalarına dahil edileceği ve felaketten etkilenen ailelere yiyecek yardımı yapılacağı açıklandı.

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı bir uzman ekibinin de petrolün neden olduğu kirlilik ile mücadeleye destek vereceği belirtildi.

Yetkililer, rafineriyi işleten İspanyol Repsol şirketine daha fazla sorumluluk alması çağrısında bulunarak, sızıntının plaj ve doğal alanları etkilediğini söyledi. Şirket hakkında Perulu savcılar soruşturma da başlattı.

Yayılan sızıntıdan zarar gören üç sahilin kapatıldığını ifade eden yetkililer, çok sayıda ölü hayvanın kıyılara vurduğunu kaydetti.

Rafineriyi işleten Repsol şirketinin kirlilikle ilgili tazminat ödemesi talep ediliyor.

Devlet Başkanı Pedro Castillo  çevre krizi ile başa çıkmak için bir komite kurulacağını bildirdi. Ülkenin Çevre Bakanı Ruben Ramirez de çevresel acil durum ilan ettiklerine belirtti;  “Sorumsuz bir şekilde bölgedeki belediyelere ve polise hiçbir şey iletilmedi. Bu ciddi bir hasar, tatilciler bölgeden çıkarılıyor” dedi.

La Pampilla rafinerisinden yapılan açıklamada ise sızıntının neden olduğu kirlilikle mücadele için 50 kişilik ekibin pompalar ve özel emici malzeme ile petrolü temizlediği duyuruldu.

Kıyı şeridinde plaj temizliği çalışmalarına devam ediliyor

Korunan Doğal Alanlar Ulusal Servisi’nden yapılan açıklamada, petrol sızıntısının Guaneras Adaları Ulusal Rezerv Sistemi, adacıklar ve balıkçılık noktaları ile kuzey sahili Ancon’un rezerv alanını etkilediği aktarıldı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.