Spor

Pedalın şampiyonu Cavendish

0

Kopenhag’da düzenlenen Dünya Yol Bisikleti Şampiyonası’nda zafer Büyük Britanyalı Mark Cavendish’in oldu. Beklendiği gibi sprinterlerin düellosuna sahne olan yarışı Avustralyalı Matthew Goss ikinci bitirirken, Alman Andre Greipel podyumu tamamladı.

Kopenhag’daki parkur, açıklandığı ilk günden bu yana sprinterlerin iştahını kabartıyordu. Büyük Britanya, Mark Cavendish ile tarihindeki ikinci dünya şampiyonluğunu kazanmak için Danimarka yolcusu olurken, Andre Greipel, Marcel Kittel, Matthew Goss, Oscar Freire gibi isimler yıldız sprinterin yoluna taş koymaya kafasına koymuştu.

Bradley Wiggins önderliğindeki tecrübeli kadrosu sayesinde yarış boyunca peloton önünde tempoyu kontrol eden Britanya takımı, son 150 metreye Cavendish’i güvenli bir şekilde taşımayı başardı. Bahar Klasikleri’nde ve Ardennes’lerde kurdukları hakimiyetle burada da bir zafer koparabileceklerini ispatlayan Fabian Cancellara ve Philippe Gilbert’in atağına son bölümde iyi cevap veren Britanyalı yıldız, bu sonuçla birlikte kariyerinin ilk dünya şampiyonluğuna imzasını attı.

Bu yılki Fransa Bisiklet Turu’nda beş etaptan zaferle dönen Cavendish, yeşil mayoyu da sırtına geçirerek kariyerindeki eksik halkalardan birini tamamlamıştı. Britanyalı bisikletçi, dünya şampiyonu da oldu ve rüya gibi geçen 2011 sezonunu en iyi şekilde taçlandırmayı başardı.

Sezon başında Milan-San Remo’yu kazanarak kariyerinin en büyük başarısına imza atan Matthew Goss, Cavendish’in arkasından ikinci olmayı başardı. 25 yaşındaki Avustralyalı bisikletçi, Paris-Nice’de ve Kaliforniya Turu’nda da etap kazanarak geleceğin en önemli isimlerinden biri olduğunu bir kez daha göstermişti.

Kopenhag’a Marcel Kittel, John Degenkolb, Andre Greipel gibi güçlü sprinterlerle gelen Alman takımı ise Rostock doğumlu Greipel ile bronz madalyaya uzanmayı başardı. Alman bisikletçi, son anda İsviçreli favori Fabian Cancellara’yı kılpayı geride bırakmayı başardı. 2006’dan bu yana ambargo koyduğu zamana karşıda Tony Martin’e geçilen “Spartaküs” lakaplı Cancellara, dördüncü olarak bir kez daha hayâl kırıklığı yaşattı.

2012 Dünya Bisiklet Şampiyonası Hollanda’da Limburg’da düzenlenecek.

 

More in Spor

You may also like

Comments

Comments are closed.