TürkiyeKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

Pazartesi’den itibaren maske takmayanlara 900 TL para cezası

0
Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanlığı‘nın valiliklere gönderdiği talimat doğrultusunda, maske takma zorunluluğuna uymayanlara 22 Haziran itibaren Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca 900 lira ceza kesilecek.

Bakanlık, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında maske kullanımı zorunluluğuna ilişkin talimatını 18 Haziran’da 81 il valiliğine göndermişti. 22 Haziran Pazartesi gününe kadar bu kuralı ihlal edenlerin uyarılıp bilgilendirilmesini, o tarihten itibaren de 900 lira idari para cezası uygulanmasını istemişti.

Bu kapsamda, kolluk kuvvetleri 4 gün boyunca ülke genelinde yaptıkları denetimlerde maske takmayanları uyarıp bilgilendirdi.

48 ilde maske zorunluluğu

Maskenin, 48 ilde hayatın tüm alanlarında, 33 ilde ise alışveriş merkezi, market, restoran, kafe ve kuaför gibi insanların toplu halde bulunduğu iş yerlerinde takılması zorunluluğu bulunuyor.

Alınan son kararla birlikte maske takmanın zorunlu olduğu iller şöyle:

Adıyaman, Afyon, Amasya, Ankara, Antep, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Iğdır, Isparta, İstanbul, Maraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Rize, Sakarya, Siirt, Sivas, Şırnak, Tunceli, Urfa, Uşak, Yalova, Zonguldak

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.