TürkiyeManşet

Patrik Maşalyan: 12 yıllık mahrumiyet sona erdi

0

Türkiye Ermenileri’nin 84. Patriği Mesrop Mutafyan‘ın 2008’de başlayan sağlık sorunlarıyla başlayan sıkıntılı seçim sürecinin sonuçları Çarşamba günü belli oldu.

Yeni patrik, 119 delegeden 102’sinin oyunu alan Sahak Maşalyan oldu. Seçimdeki rakibi ise Aram Ateşyan idi.  Maşalyan, seçimin sonuçlanması üzerine 17.00’de gerçekleşen karşılama duası (Hraşapar) ile görevine başladı.

Ne olmuştu?

Bir önceki Türkiye Ermenileri Patriği Mesrop Mutafyan‘ın ağır hastalığı yüzünden on yıldır tıkanma sürecinde olan patrik seçimleri, Mutafyan’ın ölümünün ardından tekrar başlatılmıştı.  İçişleri Bakanlığı Patrikhane ve Müteşebbis Heyet’e gönderdiği talimatnamede seçilmek için “İstanbul Ermeni Patrikhanesi’ne mahsus piskoposlar sınıfına dahil olma” şartı koymuştu.

84. Türkiye Ermenileri Patriği Mesrop Mutafyan

Karara tepki gösteren Türkiye Ermenileri sivil toplum örgütü Nor Zartonk ise açıklama yayınlayarak Bakanlığın kararının “inanç ve örgütlenme özgürlüğüne müdahale” olarak nitelendirmiş ve adaylardan seçimi boykot etmelerini istemişti.

Patrik Maşalyan: 12 yıllık mahrumiyet sona erdi

Türkiye Ermenileri’nin 85. Patriği Sahak Maşalyan, Agos’ta yer alan habere göre bir açıklama yayınladı ve  “12 yılı aşkın bir süre Patriksiz idare edilen Ermeni toplumu nihayet demokratik seçimlerle, hakkın ve halkın onayıyla yeni Patriğini seçti”ifadelerini kullandı. Açıklamanın devamında ise şu ifadeler yer aldı:

Bugün 85. Türkiye Ermenileri Patriği olarak seçilmiş olmanın kıvancını sizlerle paylaşmak isterim. Müteveffa Patrik Mesrop Mutafyan’ın trajik hastalığı nedeniyle on iki yılı aşkın bir süre Patriksiz idare edilen Ermenin toplumu nihayet demokratik seçimlerle, hakkın ve halkın onayıyla yeni Patriğini seçti. İki aşamalı bu seçimde 8 Aralık Pazar günü halk kiliselerde 102 sivil temsilciyi belirlemek için sandık başına gitti. 102 sivil delegenin 89’unu kazanan Turuncu listeyle şahsımın Patrik seçilmesi zaten geçen pazar günü garantilenmişti. Bugün 102 sivil delege 17 ruhani delegeyle birleşerek 119 kişilik bir Temsilciler Meclisi oluşturuldu. Gizli oylamayla yapılan seçim sonucu şahsım Episkopos Sahak Maşalyan resmen Patrik seçildi. Bu seçimler için emek sarf eden ve hiçbir özveriden kaçınmayan sivil ve ruhani delegelere ve bizleri gönülden destekleyen halkımıza minnet ve teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın izinleriyle ilk Patrik Bursalı Episkopos Hovagim’le başlayan İstanbul Ermeni Patrikliği dini ve cismani otoritesiyle Osmanlı İmparatorluğunun önemli kurumlarından biri olmuştur. Cumhuriyet döneminde de Ermeni toplumunun temsil makamı olmaya devam etmiştir. Cumhuriyet hükümetleri döneminde de laiklik ilkesi gereğince patriklerimiz, bugün de olduğu gibi, geleneklerimize uygun olarak seçimle işbaşına gelmişlerdir. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü rahmet ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyetimizin ilelebet payidar kalmasını diler, bizlere bu seçim imkanını sağlayan devletimize ve hükümetimize sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan şahsında sonsuz şükranlarımızı sunarız. Bu seçimlerin sağlıklı ve huzur içinde yapılabilmesi için hiçbir özeni esirgemeyen sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya ve İstanbul Valimiz sayın Ali Yerlikaya’ya özel teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ermeni toplumu Türkiye’deki en büyük gayri Müslim azınlıktır. Bu toprakların tarihi kadar kadim bir halkın bugünkü evlatları olarak ülkemiz insan mozaiğinin renklerinden birini temsil ediyoruz. Ermeni halkının bu topraklarda oluşan ortak medeniyete katkısı dün olduğu gibi bugün de devam edecektir. Çoğulculuğun, çok renkli ve çok sesli çağdaş bir toplum olmanın, birlikte yaşama kültürünün pekişmesi bağlamında bu seçimlerin yapılabiliyor olması çok önemlidir. Dünyanın şiddete savrulduğu bugünlerde barışın, hoşgörünün ve siyasal olgunluğun ülkemizde sergileniyor olması bizler için bir gurur kaynağıdır.

‘Patrik’ sözcük anlamıyla baba, peder demektir. Öyle ki bugün halkımız kendini temsil edecek, sorunlarıyla ilgilenecek, dini ve etnik birliğinin sembolü olan manevi babasını seçmiş, böylece on iki yıllık bir mahrumiyet dönemi sona ermiştir. Halkımın desteği ve dualarıyla yüce Rabbin rahmet eli üstümden eksik olmasın. Bu ağır mesuliyeti üstlenmek hayatımın en büyük şerefi olmuştur. Bu görevi layıkıyla icra edebilmem için hepinizin dualarına ihtiyacım var. Allah yardımcım olsun.

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.