Hayvan HaklarıManşet

‘Patlayıcılı meyve’ yüzünden ölen hamile fil için Hindistan sorumlu arıyor

BBC‘nin aktardığına göre, Aşık Ali adlı bir orman görevlisinin 23 Mayıs’ta nehirde yaralı olarak bulduğu fil, 27 Mayıs’ta hayatını kaybetti. Ali, “Otopsi, hayvanın ağzında bir patlama olduğunu gösteriyor. Suçlulardan hiçbirini yakalayamadık. Patlamaya neyin neden olduğunu hala bilmiyoruz. Hayvanın bir aylık hamile olduğunu öğrendik” diye konuştu.

Kerala eyaleti yaban hayatı sorumlusu Surendra Kumar olayla ilgili olarak soruşturma başlatıldığını açıkladı. Kumar, bölgede zaman zaman köylülerin yaban domuzlarının tarlalarına girmemesi için ananas ve başka meyvelerin içine maytap yerleştirdiğini belirterek filin ağzındaki patlamaya böyle bir şeyin yol açmış olabileceğini söyledi: “Patlamanın etkisiyle kemikleri parçalanan hayvanın ağzında ağır hasar oluştu. Hayvan yemek yiyemediği için zayıf düştü ve öldü.” 

Aşık Ali’ye göre fil, ölümünden dört gün önce nehirde yaralı olarak bulundu. Orman görevlileri ve bir veteriner tedavi için hayvanı uyuşturmak istedi. Fakat hayvan suda olduğu için boğulma riski vardı ve bu yapılamadı. Hamile fil, iki gün sonra yeniden nehirde ayakları üzerinde bulundu.

‘Suyun içinde ölümünü bekledi’

Ali’ye göre fili sudan çıkarmak için iki fil getirildi. Fakat hayvan buna direndi ve ölünceye kadar suyun içinde bekledi.

Filin ölümü tüm ülkede infial yarattı. Hindistan Çevre Bakanı Prakash Javadekar “hükümetin büyük bir ciddiyetle olayın üzerine gideceğini” söyledi. Javadekar Twitter mesajında “Titizlikle araştıracağız ve suçlu ya da suçluları bulacağız. Bizim kültürümüzde hayvanlara patlayıcı verip öldürmek yok” dedi.

Kategori: Hayvan Hakları