Dünyaİklim KriziManşet

Paris’te çevreciler Macron’un iklim politikasını protesto etti

0
Fotoğraf: Basile Mesré-Barjon

Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya gelen çevreciler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetinin iklim politikasını protesto etmek amacı ile Opera Meydanı’na yürüyüş düzenledi.

Macron hükümetinin bilime aldırış etmediğini ve bilime karşı yanlış yol izlediğini iddia eden çevreciler, hükümetin iklim yasasına inanmadıklarını ve hükümetin kendilerini kandıramayacağını belirtti.

Hükümetin ekolojik acil durumla yüzleşmeyi reddettiğini ifade eden aktivistler, hükümetin bu tutumunu kınamak ve gelecekteki zorluklar karşısında birleşmek için yürüdüklerini açıkladı.

‘İklim Yasası bir başarısızlık’

Göstericiler, sık sık Macron’a istifa çağrısı yaparken, “Yaşanılacak bir dünya istiyoruz” sloganı attı. Göstericilerin protesto sırasında dağıttığı bildiride ise ifadeler yer aldı:

Sosyal adalet ve çevre el ele gider. Bunu, bir yıldan fazla bir süredir birleşen sendikalar ve çevre örgütlerinden oluşan bir kolektif ittifakı ile birlikte dile getiriyoruz. Emmanuel Macron’un beş yıllık döneminin son çevre metni olan İklim Yasası, iklimsel ve sosyal bir başarısızlık olarak karşımıza çıkıyor. Hükümet ve çoğunluk tasarıyı zayıflattı ve Vatandaşın İklim Sözleşmesi tedbirlerinin milletvekilleri tarafından alınmasını engelledi.”

İklim Yasası’nda ne var?

Ulusal Meclis’te haftalardır tartışılan iklim yasa tasarısı, geçtiğimiz hafta 77’ye karşı 332 oyla kabul edilmişti.  Tasarı, trenle 2,5 saatten az sürede seyahat imkanı olan mesafeler için iç hat uçuşlarının kaldırılması ve çevreyi tahrip edenlere yönelik yeni düzenlemeler içeriyor.

Diğer yandan çevreciler, yasa tasarısındaki önlemleri karbondioksit salımında kısıtlı etkisi olacağı ve yeterli olmadığı gerekçesiyle eleştiriyor.

İklim krizi ile mücadelede Fransa’da karbon emisyonlarını 2030’da 1990 yılı seviyelerine göre yüzde 40 azaltmayı hedefleyen tasarının ise haziran ayında Senatoda ele alınması bekleniyor.

 

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.