ManşetTürkiye

‘Papaz eriğini imam eriğine’ çeviren TÜBİTAK ‘yoğunluk’ nedeniyle Berkin Elvan davasında görüntü incelemedi

0

Gezi Parkı Direnişi’nde Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi nedeniyle hayatını kaybeden Berkin Elvan ile ilgili görüntülerin incelenmesi için yazı gönderilen TÜBİTAK bu talebi reddetti. TÜBİTAK mahkemeye gönderdiği yazıda elinde bulunan sözleşmeyle bağıtlanmış projelerin yoğunluğunu gerekçe gösterdi. Papaz eriğini imam eriğine çevirmek gibi projelerle adından sıklıkla söz ettiren TÜBİTAK’ın incelemeye değer görmediği bazı projelerde uluslararası yarışmalarda ödül almıştı.

Ulusal Kriminal Büro, Berkin Elvan’ın vurulma anına ilişkin TOMA kamerasından görüntüleri ortaya çıkarmış, söz konusu görüntülerde Berkin’i vuran ZET’çi (gaz fişeği silahı) polisin kimliği belirlenmişti.

Diken’den Rıfat Doğan’ın haberine göre, ailenin avukatlarının başvurusu üzerine görüntülerin tekrar incelenmesi ve yeni delillere ulaşılması için İstanbul 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi TÜBİTAK’a yazı gönderdi.

TÜBİTAK: Prjoje yoğunluğu var

TÜBİTAK ise bu talebi elindeki sözleşmeyle bağıtlanmış proje yoğunluğunu gerekçe göstererek reddetti. TÜBİTAK, mahkemeye gönderdiği olumsuz yanıtında şu ifadelere yer verdi:

“Adli analiz talepleri, kurumumuz tarafından yürütülmekte olan projelerin yoğunluğunun müsaade ettiği nispette karşılanmaya çalışılmaktadır. Mevcut durumda; kurumumuzca yürütülen sözleşmeler ile bağıtlanmış ve gecikmesi halinde cezai yükümlülükleri olan projelerin yoğunluğu sebebi ile ilgili yazınızda belirtilen talebe olumlu cevap verilmemektedir. Söz konusu talep için Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Ses ve Görüntü İnceleme Şubesi ile iletişime geçilmesi önerilmektedir.”    

Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili iddianame hazırlanmış, gaz fişeği silahı kullanan polis memuru F.D. hakkında müebbet hapis talep edilmişti. Davanın ilk duruşması yarın saat 09.30’da İstanbul 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

(Diken, Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.