Koronavirüs SalgınıManşetSağlık

Pandemide 100 bin alarmı: Yeni önlemler gündemde

0

Türkiye’de son bir hafta içerisinde Covid-19 vaka sayısında yaşanan hızlı artış, yeni önlemlerin tartışılmasına neden oldu. Şimdiye kadar görülen en yüksek vaka sayısının 63 bin olduğu kabul edildiğinde, 66 bin vaka ile rekor kırılırken, bu rakamın birkaç hafta içerisinde en yüksek seviyeye ulaşacağı ve 100 bini göreceği belirtiliyor.

Dün, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüs verilerine göre, vaka sayısı 68 bin 413, hayatını kaybedenlerin sayısı 156, iyileşenlerin sayısı ise 25 bin 502 olmuştu.

Bugün itibariyle toplam aşı yaptıranların sayısı 134 milyon 832 bin 581, birinci doz aşısını yaptıranların sayısı 57 milyon 47 bin 25, ikinci doz aşısını yaptıranların sayısı ise 51 milyon 815 bin 882 olarak açıklandı.

‘Vakalar 100 bine ulaşabilir’

Nuray Babacan‘ın Hürriyet‘te yayımlanan haberine göre; yapılan toplantılarda, vakaların birkaç hafta içerisinde 100 bine ulaşacağı yorumları yapıldı. Verilere göre, en yüksek test pozitiflik oranı yüzde 14.29, salgının üreme hızı 1.21 oldu. 100 binde haftalık vaka sayısı 343’e yükseldi.

Ölümlerin yedi günlük ortalamalı değeri ise bir hafta içinde yüzde 11 geriledi. Uzmanlar, “Salgının üreme hızını hesaba katarsak, günlük vaka tahminen 90-100 bine kadar çıkabilir. Bu civarda pik yaparız. Ankara’da, İstanbul’da vaka sayısı hızla artıyor. Virüs, aileden birisinde ortaya çıkışının 1-3’üncü gününde diğerlerinde de ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Yeni tedbir önerileri

Yapılan değerlendirmelerde noktasal bazı önlemlerin alınması gündeme geldi. Buna ilişkin kararların sömestr tatiliyle birlikte hayata geçirilebileceği dile getiriliyor.

Tiyatro, sinema, konser, lokanta gibi mekanlarda yüzde 50 kapasite sınırlaması getirilmesi değerlendiriliyor.

Türkiye’de, bir hafta sonunda 200 bin seyircinin stadyumlara gittiği, bunun da vaka patlamasına etkisi olduğu belirtilirken, Türkiye Futbol Federasyonu’nun maçlara girişte 3’ncü doz şartı getirmesinin, kapalı mekanlarda da uygulanabileceği konuşuluyor.

Sömestr önerisi ve finallerden sonra mola

Okullarda yüz yüze eğitimin devam etmesi kararına rağmen, 21 Ocak-7 Şubat tarihlerinde sömestr tatili ile yaşanacak kesintinin önemli sonuçları olacağı, karantina altına alınan sınıf sayılarında artış yaşandığı, uzun tatilin bunun kesintiye uğramasını sağlayacağı değerlendiriliyor.

Üniversitelerde ise final sınavlarının ardından ara verilmesi de öneriliyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.