ManşetTürkiye

ÖSO’dan, ‘Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki operasyonu için 15 bin savaşçı hazır’ açıklaması

0

Türkiye, Suriye topraklarına üçüncü askeri harekatını yapmaya hazırlanıyor. Fırat Kalkanı ve Afrin’e yönelik Zeytin Dalı operasyonlarının ardından Türkiye, ABD’nin “kırmızı çizgisi” olarak görülen ve YPG silahlı gücünün bulunduğu Fırat’ın doğusuna hava destekli kara harekatı için gün sayıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun süredir “bir gece ansızın gelebiliriz” dediği harekat, Cumhurbaşkanı’nın kendi ağzından dün ilan edildi. Erdoğan, “Hedefimiz asla Amreikan askerleri değildir, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarıdır” açıklamasını yaptı.

ÖSO’yu da içeren Suriye Ulusal Ordusu, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik olası bir operasyonuna 15 bin savaşçıyla destek vermeye hazır olduklarını açıkladı. Operasyon açıklamasına Pentagon ve YPG’den tepki gelmişti.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyon başlatacağını açıklamasının ardından Türkiye’nin desteğiyle kurulan muhalif Suriye Ulusal Ordusu’ndan Türkiye’ye destek açıklaması geldi. Reuters’ın haberine göre ordu sözcüsü binbaşı Yusuf Hamud operasyon için henüz kesinleşen bir tarih olmadığını, ancak 15 bin Suriyeli savaşçının operasyona katılmaya hazır durumda olduğunu belirtti.

Hamud operasyonun “Türk ve Suriye topraklarından simultane bir şekilde” başlatılacağını belirterek cepheleri Menbiç, Tel Abyad ve Resülayn olarak sıraladı. Hamud Türkiye topraklarından operasyonun Suriye’dekinden birkaç gün önce başlayabileceğini de kaydetti. Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bir yeniden yapılanma sürecinden geçerek Suriye Ulusal Ordusu olmuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada Fırat’ın doğusuna operasyon konusunda hazırlıkların tamamlandığını belirterek operasyonun birkaç gün içerisinde başlayacağını söylemişti. Erdoğan, operasyonda hedeflerinin “Amerikan askerleri değil, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensupları” olduğunu vurgulamıştı.

Türkiye, 2016’da Fırat Kalkanı ve 2018’de Zeytin Dalı operasyonlarını TSK destekli ÖSO ile birlikte yapmıştı.

.

(DW Türkçe)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.