ManşetTürkiye

Osman Kavala ve 15 hak savunucusu için ağırlaştırılmış müebbet talebi

0

Aralarında tutuklu Osman Kavala’nın da bulunduğu 16 kişi hakkında iddianame hazırlandı. 16 kişinin Gezi Parkı Eylemleri’ni düzenleyen “tepe yönetim” oldukları iddia ediliyor.

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin soruşturmada iddianame hazırlandı. 477 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala ve 16 Kasım 2018’de gözaltına alınıp tutuklanan Yiğit Aksakoğlu soruşturmada ismi geçen 16 kişi arasında.

Haklarında “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlaması yapılan diğer isimler şöyle: Ali Hakan Altınay, Ayşe Mücella Yapıcı, Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Çiğdem Mater Utku, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi, Mehmet Ali Alabora, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi.

Üç bölümden oluşan 657 sayfalık iddianame tamamlandığı açıklamasını İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı gazetecilere verilen bilgilendirme toplantısında yaptı. İddianamede tüm isimlere ağırlaştırılmış müebbet istendi.

Suçlamalar

Savcılık açıklamasında yöneltilen suçlamalar şöyle sıralandı:

* Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme (TCK 312/2),

* Mala zarar verme, nitelikli mala zarar verme,

* Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi,

* İbadethanelere ve mezarlıklara zarar verme,

6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanuna muhalefet,

* Nitelikli yağma (TCK 149),

* Nitelikli yaralama (TCK 86),

* 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nuna muhalefet,

İddianame 2011’den başlatıldı

Haklarında suçlama yapılan kişilerin Gezi Parkı eylemlerine 2011’den itibaren hazırlık yaptıkları ve 16 kişinin “tepe yönetim” oldukları iddia ediliyor.

Savcılık açıklamasında Gezi Parkı Eylemleri için şu ifadeler kullanıldı:

“2013 yılında ülkemizde meydana gelen ve kamuoyunda Gezi Parkı olarak anılan ancak bir kalkışma olarak anılan hususlarla ilgili şüphelilerin söz konusu olayı 2011 yılından itibaren yönlendirme ve başlatmaya çalışmaları bu yönde hazırlık hareketlerinde bulunmaları ve 2013 yılında sahneye konulan bu kalkışma girişiminde olayların ve eylemlerin finansmanı ile koordinasyonun sağlanması hususundaki fiilleri iddianame konusu edinmiş olup yine şüphelilerin bu olayların tepe yönetiminde yer almaları sebebiyle bu kapsamda ülke genelinde meydana gelen şiddet olaylarınında TCK’nın 312/2 (hükümeti devirmeye teşebbüs) kapsamında dolaylı faik olmaları sebebiyle haklarında iddianame tanzim edilmiştir.”

Yakalama kararları

Açıklamada Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu halen tutuklu bulunduğu. Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Memet Ali Alabora, Gökçe Yılmaz Handan, Meltem Arıkan Hanzade, Hikmet Germiyanoğlu hakkında da yakalama kararı bulunduğu vurgulandı.

Kavala ve Aksakoğlu dışındaki diğer şüpheliler, iddianame kabul edilirse tutuksuz şekilde yargılanacaklar.

.

(Bianet)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.