Kültür-Sanat

Osman Hamdi Bey Pera Müzesi’nde

0

Pera Müzesi Eylül ve Ekim aylarındaki 2 ayrı sergide çağdaş türk müzeciliğinin kurucusu ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey‘in eserlerine yer verecek.

Müzeden yapılan açıklamaya göre, “Yeni Oryantalist Resim Sergisi“ni bu ay içinde sanatseverlerle buluşturacak Pera Müzesi, bir taraftan da 15 Ekim 2011’de açacağı “Osman Hamdi Bey ve Amerikalılar:Arkeoloji, Diplomasi, Sanat” sergisine hazırlanıyor.

Elçiler ve ressamlar konulu yeni oryantalist resim sergisinin gerçekleştirileceği Pera Müzesi Sevgi ve Erdoğan Gönül Galerisi’nin bir bölümü ise Osman Hamdi Bey’e ve sanatçının Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonundaki eserlerine ayrılacak.

Pera Müzesi’nin Osman Hamdi Bey’i selamlayan bir diğer etkinliği, 15 Ekim’de açılacak “Osman Hamdi Bey ve Amerikalılar: Arkeoloji, Diplomasi, Sanat” sergisi olacak.

Osman Hamdi Bey’i, ressamlığının yanı sıra müzeci ve arkeolog kimlikleriyle ele alan sergi, Amerikalı arkeologların Osmanlı topraklarındaki Assos ve Nippur’daki ilk kazılarına ve 2 ülkenin 19. yüzyıldaki diplomatik ilişkilerine ışık tutacak.

Sergide, Osman Hamdi Bey’in az bilinen resimlerinin dışında Almanya’dan ve Pennsylvania Üniversitesi Müzesi’nden gelen Türkiye’deki sanatseverlerle ilk kez buluşacak resimleri de yer alacak.

You may also like

Comments

Comments are closed.