Ekolojiİklim KriziManşet

Orman yangınlarında yaşamını yitiren kişi sayısı sekize yükseldi

0
Fotoğraf: AA

İklim krizine bağlı aşırı sıcakların ve kuraklığın ardından Antalya‘nın Manavgat ve Akseki ilçelerinde; Muğla‘nın Marmaris, Köyceğiz ile Milas ilçelerinde; ve Tunceli‘nin Hozat ilçesindeki ormanlık alanlarda çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı son bilgilendirmede 28 Temmuz’dan bu yana süren yangınlarda sekiz kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

10 kişinin tedavisi sürüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise pazar günü akşam saatlerinde yaptığı açıklamada yangından etkilenen 507 kişiden 497’sinin tedavilerinin tamamlandığını ve taburcu edildiklerini söyledi.

Bakan Koca açıklamasında “10 kişinin tedavisi sürüyor. 34 adet 112 ambulansı, 15 UMKE ekibi, 1 mobil komuta aracı, 183 sağlık personeliyle olay yerindeyiz” ifadesini kullandı.

Fotoğraf: DHA

Sekiz kişi yaşamını yitirdi

Yangının beşinci günde yangında küle dönen Kalemler Mahallesi‘nde, kayıp olarak aranan Fahri Yiğitokur ve Andire Yiğitokur çiftinin cansız bedenlerine ulaşıldı.

Manavgat yangını başladığından bu yana Hasan Ali Yüksel Akseki’ye bağlı Kepezbeleni Mahallesi’ndeki evinde, Osman ve Şehri Kardaş çifti Değirmenli Mahallesi Delioğlan mevkiindeki evlerinde yaşamını yitirmişti.

Orman işçileri Erdal Tokla ve Yaşar Cinbaş, Gebece mahallesi Güğlen dağı Beloluk mevkiinde yangına müdahalede bulunurken, devrilen arazözde can vermişti.

Marmaris’te alevlere müdahale eden ekiplere su taşıyarak yardım eden 25 yaşındaki Şahin Akdemir de dumandan zehirlenme sonucuyla hayatını kaybetmişti.

Fotoğraf: Selçuk Akbaş/DHA

Çökertme’de hava desteği yok

Tarım ve Orman Bakanlığı son 5 günde 111 yangının kontrol altını alındığını, 3 ilde 6 yangının devam ettiğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Menteşe’deki yangın söndürüldü ve soğutma çalışmalarına başlandı.

Muğla’nın Milas ilçesi Beyciler Mahallesi’nde başlayan yangın, Aşağı Mazı köyünün ardından Çökertme Mahallesi‘ne sıçradı. Şiddetini artıran alevler nedeniyle Çökertme koyu boşaltıldı.

Rüzgarın yön değiştirmesiyle alevler Çökertme Mahallesi’ni kapladı. Yetkililer tarafından orman yollarındaki tehlike nedeniyle köye girişler yasaklandı. Görev yapan zabıta ekipleri, yolu trafiğine kapattı. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Çökertme’ye yangının ulaştığını ve hiçbir hava desteğinin olmadığını duyurdu.

Armutalan Mahallesi’nde tahliye

Manavgat’ta 42 mahallenin etkilendiği yangında 27 mahalle tahliye edildi. Marmaris’in Armutalan Mahallesi’ndeki ormanlarla çevrili Sekine Evren, Sinan Mevki ile 438 sokak üzerindeki evler, alevlerin 1 kilometre yaklaşması nedeniyle tedbir amacıyla tahliye edilmeye başlandı.

Saat 17.30’dan itibaren polis ve zabıta megafonlarla, çevre camilerden ise evlerin tahliyesi için anonslar yapıldı. Lüks villa ve sitelerle çevrili 3 sokakta bulunan 400 hanenin bir kısmı uyarıları dikkate alarak tahliyelerini yaptı.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.