Günün ManşetiManşetTarım-Gıda

Ordu’dan Giresun’a “Fındık için adalet“ yürüyüşü: Bugün yürüyüş, Çarşamba miting

0

Tarımda özel şirketlerin ve yabancı tekellerin baskısıyla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan yerli üreticiler, bir yandan yüksek üretim maliyetleri öte yandan da devletin düşük alım fiyatları nedeniyle tepkilerini büyütüyor. Fındıkta Toprak Mahsulleri Ofisi‘nin verdiği 10 liralık alım fiyatı randımana göre 8.5 liraya kadar düşerken, piyasada ise fiyatlar yer yer 7 liraya kadar indi.

Uğur Şahin’in Birgün’de çıkan haberine göre, çiftçiler tepkilerini fındık ağaçlarını keserek ve AK Parti binaları önüne fındık dökerek gösteriyor.

Fındık üreticilerinin yanında olduğunu her fırsatta dile getiren Özgürlük ve Dayanışma Partisi‘nden bugün başlayan ‘Fındık için Adalet’ yürüyüşüne destek çağrısı yapıldı. ÖDP Ordu İl Örgütü’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, “Fındıkta adalet diyen herkesi, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” dedi.

“Sorunu köy köy üretici meclislerinde birleşip mücadele ederek çözeceğiz”

Fındık üreticilerin yürüyüşünün fındıkta adil fiyat talebinin bir başlangıcı olduğuna işaret eden İşleyen, “Halkın tepkisi ve CHP’nin yürüyüş kararının ardından Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba açıklamalarda bulundu. Fakıbaba, ‘üreticiler rahat olsun biz çözeceğiz’, diyor. Fakıbaba’nın ve onun iktidarı çözümün değil, sorunun kaynağıdır. Üreticilerin sorununu fındığı patronların, emperyalist şirketlerin egemenliğine bırakanlar çözemez. Sorunumuzu bizler, üreticiler hep beraber örgütlenerek, köy köy üretici meclislerinde birleşip mücadele ederek çözeceğiz” diye konuştu.

‘Milliyiz’ dediler, fındığı Ferero’ya teslim ettiler

“Fındıkta yıkım AKP iktidarının on yıllık uygulamasının bir sonucudur” diyen İşleyen, şöyle devam etti: “Bu dönemde, öncelikle üreticinin güvencesi olan Fiskobirlik dağıtıldı. Fiskobirliğin dağıtılması ile köylünün örgütlülükleri ortadan kaldırıldı. Taban fiyat uygulamasına son verildi. Bu güvencelerden yoksun bırakılan köylü tümüyle piyasanın insafına bırakıldı. Bugün fındıkta tüm egemenlik İtalyan Ferrero’nın eline geçti. İktidar üreticinin değil Ferrero’nın arkasında duruyor. İktidarın bu emperyalist tekelle nasıl bir ilişkisi var sorusunu tüm üreticiler merak ediyor. Her fırsatta yerli-milli olduğunu söyleyen iktidar fındığı Ferrero’ya teslim etti. Bu şirket yalnızca fındığı değil toprağımızı da istiyor. Fındığın değersizleştirilmesi aynı zamanda fındık bahçelerinin elden çıkarılmasının da yolunu açıyor. Fındık bahçelerini gıda tekelleri satın almaya çalışıyor. Bu satın alımlarla köylü topraksızlaştırılacak. Köylünün elinden çıkarmak zorunda kalacağı topraklarda gıda tekelleri üretimi de ele geçirmiş olacak. Bu gidişata baktığımda Türkiye’nin bağımsızlığına büyük bir pranga vurulduğu görülüyor.”

Mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz

ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Fındıkta çözüm bellidir. Taban fiyatı uygulamasına geri dönülmelidir. Taban fiyatı maliyet+kar payı+insanca yaşam payı ile belirlenmeli. Bunu gerçekleştirmek üreticinin elindedir. Bunun için fındıkta adalet diyen herkesi, emeği çalınan, toprağına göz dikilen tüm üreticileri köy köy üretici meclislerini oluşturarak mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.

Bugün yürüyüş, çarşamba miting

Fındık üreticisinin yaşadığı sorunlar ve fındığın iç piyasadaki durumuna dikkat çekmek için yapılan yürüyüş bugün saat 11.00’da Ordu Büyükşehir Belediyesi önünden başladı. Yaklaşık 50 kilometre olan parkur 3 günde tamamlandıktan sonra Giresun’da saat 18.00’de büyük bir miting gerçekleştirilecek. Mitinge birçok demokratik örgüt ve partinin yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak.

Yürüyüşe aralarında CHP Gaziantep Milletvekili TBMM Grup Yönetim Kurulu ve Adalet Komisyonu Üyesi Mehmet Gökdağ’ın da bulunduğu milletvekilleri destek veriyor.

Sosyal medyada da #fındıkicinadalet #FındıkİçinYürüyoruz hashtagleri ile yürüyüş destekleniyor.

 

(Birgün)

 

You may also like

Comments

Comments are closed.