YerelDoğa MücadelesiManşet

Ordu Belediyesi’ne çevreyi kirletmekten 88 bin 499 TL para cezası

0

Ordu Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi’nde yapılan Katı Atık Çöp Tesisi’ne karşı mücadele edenlerin suç duyurusu nedeniyle Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne 88 bin 499 TL para cezası kesildi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çöp tesisinin, sularının ve ormanlarının kirlenmesine yol açtığını belirten İlküvezliler, Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüe dilekçe vermişti.

Dilekçe verenlerden Avukat Emrah Duman’a verilen yanıtta, “2872 Sayılı Çevre Koruma Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ doğrultusunda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığına 88 bin 499 TL idari para cezası uygulanmıştır” denildi.

‘Halkın çığlını duymak istemeyenlere ders oldu’

Ekoloji Birliği’nde yer alan habere göre Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne verilen ceza sonrası açıklamalarda bulunan Emrah Duman, “Dilekçeye verilen yanıt, halkın çığlığını duymayanlara, duymak istemeyenlere ders oldu. Bu bilgi ile bir devlet kurumu tarafından, üstelik bu konuda birinci elden denetime yetkili bir resmi kurum tarafından hayata, çevreye, vatanın toprağına karşı kasten bir suç işlendiği, suç işlenmesine göz yumulduğu ayan beyan kabul edilmiş oldu” dedi.

cevreyi-kirleten-ordu-buyuksehir-belediyesi-ne-para-cezasi-746954-1.

‘Haklılığımızı kanıtladı’

Çöp tesisine karşı verilen çadırlı direnişe katılanlardan İsa Karayiğit ise şunları söyledi: “Karda kışta üç ay boyunca bağırdık. Ölüyoruz, sularımız kirletildi. Yaban hayvanlar öldü, dedik. Kadınlarımızla, çocuklarımızla haykırdık. Ordu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne köyden topladığımız dilekçeleri götürdük. Zorunlu olarak tahlile geldiler. Gerçek ortaya çıktı. Verilen para cezası haklılığımızı kanıtladı” dedi.

‘Tesis kapatılmalı’

Çöp tesisinin tamamlanmadan çöp getirildiğini belirten Kocayiğit, “Bizler çöp tesisi yapılan yerin uygun olmadığını söylüyoruz. Orman kesilerek tepeye ve su kaynağının olduğu yere yapılan tesisin kirletmesi devam edecek. Biz köyümüzde Ordu’nun çöpünü istemiyoruz. Yalnızca para cezası yeterli değil. ÇED dosyasında yazılanlar da yoktu. Yani usulsüz bir işletme kapatılmalı. Şikayetlerimiz sonrası hızla eksiklikleri gidermeye çalıştılar. Yine söylüyoruz, ne yaparlarsa yapsınlar tesisin vereceği zararı önleyemezler. Çünkü alanın altında kaynak suyu var, su akmaya devam ediyor, hem de kirleterek. Bu nedenle zarar büyümeden tesis kapatılmalıdır. Bu konuda her yolu deneyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Hukuksuzluk devam ediyor’

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de, “İlküvez halkıyla birlikte olduk. Onlara yasal haklarını kullanmalarına yardımcı olduk. Verilen para cezası halkın haklılığını kanıtladı” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin hukuksuzluğa devam ettiğini belirten Gönül,  “OBB eski Başkanı Enver Yılmaz da yasadışı deniz dolgusu yaptı, şikayetimiz üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 72 bin TL para cezası kesti. Şimdi de yeni Başkan Hilmi Güler yönetimine kesildi. Eski yeni fark etmez, aynı anlayış devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Cezaların usulsüz çalışmaların kanıtı olduğunu belirten Gönül “Para cezaları halkın sırtına yıkılmamalı. Yöneticiler ödemelidir. Bu konuda yasal süreci başlatacağız” diye konuştu.

More in Yerel

You may also like

Comments

Comments are closed.