Spor

Ömer Toprak’ın tercihi Türkiye

0

Almanya 1’inci futbol ligi Bundesliga ekiplerinden Bayer Leverkusen’de forma giyen defans oyuncusu Ömer Toprak tercihini Türkiye Milli Takımı’ndan yana kullandı.

Ünlü Alman spor portalı Kicker’in haberine göre Ömer Toprak, ailesi ve yakınlarıyla yaptığı yoğun görüş alışverişinin ardından bundan böyle ay-yıldızlı forma ile mücadele etmeye karar verdi.

Alman Futbol Federasyonu DFB’ye çok şey borçlu olduğunu söyleyen Toprak, “Onlara teşekkür ediyorum ama en içten duygularımla kendimi bir Türk olarak hissediyorum. Sonuç olarak kalpten bir karar oldu” şeklinde konuştu. Başarılı defans oyuncusu, son zamanlarda başta Guus Hiddink ve Erdal Keser olmak üzere Türk Milli Takımı yetkilileriyle olumlu görüşmeler yaptığını ve neticede kararını ay-yıldızlı formadan yana kullandığını kaydetti.

Almanya ile Avrupa Şampiyonu oldu

Almanya’nı güneyindeki Ravensburg kentinde doğan 22 yaşındaki futbolcu, 2008 yılında Alman U19 Milli Takımı ile Avrupa Şampiyonu olmayı başarmıştı. Formunun zirvesindeyken 2009 Haziran’ında geçirdiği go-kart kazasının ardından vücudunda oluşan ağır yanıklar nedeniyle yaklaşık altı ay sahalardan uzak kalan Toprak, SC Freiburg takımında yeniden eski günlerine dönmüş, bu sezon başında da hocası Robin Dutt ile birlikte Bayer Leverkusen’e transfer olmuştu.

Almanya’dan Türkiye’ye suçlama

Türk ve Alman futbol federasyonları arasında devam eden “yetenekleri kapma yarışında” TFF’nin son yıllarda yaptığı ısrarcı çalışmalar Alman Futbol Federasyonu yetkililerini rahatsız etmeye başlamıştı.  Türkiye Futbol Federasyonu’nun Avrupa Ofisi Teknik ve İdari İşler Direktörü Erdal Keser’in “Alman genç milli takımlarında oynayan Türk kökenli iki, üç oyuncu ile Türk A Milli Takımı’nda oynamaları konusunda anlaştık. Ancak şu anda isimlerini açıklayamam, yoksa futbolcular sorun yaşar” sözleri Alman yetkililerin tepkisine neden olmuştu.

Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Sportif Direktörü Matthias Sammer, geçen temmuz ayında Alman basınına verdiği demeçte,  Erdal Keser’i sert bir şekilde eleştirirken TFF’yi “Türk kökenli genç futbolcuları ve ailelerini taciz etmekle” suçlamıştı.

(DW)

More in Spor

You may also like

Comments

Comments are closed.