DünyaManşet

Okyanus’u dev bir çöplüğe dönüştüren insan: 270 bin ton plastik atık

0

Uluslararası düzeyde yapılan bir araştırma dünyadaki okyanuslarda 270 bin tona yakın plastik atık bulunduğunu gösterdi. Yapılan asgari tahminlere göre tüm okyanuslarda 5 trilyon 250 milyar kadar plastik cisim yüzüyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre sonuçları PLOS ONE adlı dergide yayımlanan araştırmaya göre, büyük boyutlu plastik atıklar kıyılara vuruyor ama kıyılardan uzaklardaki plastik cisimler parçalanıp dağılıyor.

25

Bilim insanları incelenen atıkların yüzde 90’ından fazlasını oluşturan mikro-plastiklerin, kimyasal zehirleri topladığını; daha sonra bu maddelerin balıklarla diğer deniz canlılarının besinlerine karıştığını kaydediyor.

Five Gyres Enstitüsü adına araştırmayı yürüten Marcus Eriksen, “Bulgularımız, tropik bölgesinin altındaki beş ana girdabın ortasında toplanan çöp tabakalarının dünyanın yüzer plastik atıklarının son durağı olmadığını gösteriyor. Mikro-plastikler, tüm okyanusun ekosistemi ile etkileşim halinde” dedi.

Eriksen, yerleşim alanlarından çok uzak bölgelerde mikro-plastiklere rastlamalarının şaşırtıcı olduğunu söyledi. Bu da, atıkların toplandığı dev girdapların büyük boyutlu plastik cisimleri parçalayıp okyanusların her yerine yaydığını gösteriyor.

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.