EkolojiManşetTürkiye

ODTÜ’den müsilaj incelemesi: Marmara’da oksijen bitmek üzere, hiç böyle bir durumla karşılaşmamıştık

0
Marmara Denizi’nde görülen deniz salyası (müsilaj) sorununu inceleyen Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) araştırma gemisi ‘Bilim-2’ üç gündür denizde çalışma yürütüyor. 15 bilim insanından oluşan toplam  25 kişilik mürettebat dört gün daha inceleme yapacak ve toplanan veriler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na sunacak.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Enstitü Müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu, yaptıkları ilk incelemelerle ilgili şunları söyledii: “Son gördüğümüz durum gerçekten müsilaj çok yaygın. Sadece gördüğümüz deniz yüzeyinde değil, bütün deniz su kolonunda da jelimsi bir yapı hakim. Bu derece bir durumla hiç karşılaşmamıştık. Oksijen seviyeleri ciddi bir şekilde azalmış durumda hızla önlem almamız gerekiyor. Müsilaj ilk defa olmuyor evet ama bu kadar yaygın bir biçimde ilk defa” diye konuştu.

‘Hızla önlem almak gerekiyor’

Arıtmanın üst seviyelerde yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Salihoğlu, “Özellikle deşarjlardan arıtılmadan giren deşarjlar çok etkilemiş. Havzadan nehirlerden giren tarımsal girdiler olsun, endüstri girdileri olsun bunlar çok etkilemiş. Gördüğümüz kadarıyla bu besin tuzu dediğimiz bu kirliliğin en azından hızla yarı yarıya azaltılması lazım. Hızla yarı yarıya azaltılırsa 5-6 yıllık bir süreçte o oksijendeki eşik değerleri biraz aşmaya başlarız. Biraz iyileşmeye başlar. Sabır gerekiyor, hızlı önlem almak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Salihoğlu, atık suların özellikle boğazda boğaz alt suyuna deşarj verildiğini belirterek şunları kaydetti: “Bunların Karadeniz’e gideceği varsayılıyor. Alt su Karadeniz’e geçiyor ama bunun ciddi bir kısmı üst suya karışıyor ve Marmara’ya geri dönüyor. Biz hem bakanlıkla hem de belediyelerle yakın çalışıyoruz. Nerelerde arıtmalar var biliyoruz, hangi seviyede arıtıldığını biliyoruz. Örneğin Kadıköy, Yenikapı, Üsküdar, Baltalimanı ve Paşabahçe ön arıtma tesislerinde iyileşme planlarının yapılması önerilerimiz arasında. Sadece deşarjlar değil nehirlerde çok önemli özellikle Susurluk havzasındaki tüm akarsularda onların kirlilik oranlarını düşürmeye yönelik çalışmalar yapılmalı. Bunlar önerilerimiz arasında” dedi.

Salihoğlu ayrıca bu çalışmaların denizde yapılmasının önemli olduğunu söyleyerek, “40 yıllık bir gemi birçok teknolojik cihazla donatılmış ama yeni bir gemiye de ihtiyacımız var” diye konuştu.

ODTÜ Deniz Bilimleri Öğretim Görevlisi ve Bilimsel Sefer Koordinatörü Dr. Hasan Örek ise, her yıl düzenli olarak Marmara Denizi’ne gelen geminin bu sene sefer rotasını ve istasyonlarını deniz salyası nedeniyle değiştiğinden bahsetti. Örek, “İlk gözlemlerimizde şunu gördük. Marmara ‘da kıyı açık gözetmeksizin her yerde su kolonunda müsilaj var” dedi.

Kategori: Ekoloji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.