Türkiye

ÖDP ve Halkevleri: İttifak değil sol merkez arayışı

0

ÖDP ve Halkevleri, CHP’nin sol kanadı ile ittifak arayışı olmadığını, ‘barış için sol merkez’ oluşturulması gayretleri olduğunu açıkladı.

İsmail Saymaz’ın haberine göre;

CHP ’de “Barış İçin Demokrasi” adlı bildiriye imza atan sol kanadın, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Halkevleri ile ortaklaşma girişimi iddiası, sosyalist camiada yankı buldu. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ve Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, CHP’lilerle bir ittifaklarının söz konusu olmadığını fakat “barış” konusunda sosyaldemokratları da içine alan bir sol merkez ve seçeneğin inşası için çabaladıklarını, bu yönde girişimlerin sürdüğünü açıkladı. Bu arada, “barış için sol merkez”e yönelik ikinci toplantı bugün yapılıyor.

CHP’li 15 milletvekilinin imzaladığı, “Barış İçin Demokrasi” bildirisinin yankıları sürerken parti içindeki ulusalcı kanat da karşı girişim başlatmıştı. İstanbul Milletvekili Nur Serter öncülüğündeki altı milletvekili, partinin sol kanadını suçlamıştı. Sol kanat ise ulusalcı tepkiye yeni bir adım atarak, karşılık verdi. Anadolu’ya açılarak il il toplantılar düzenleme kararı veren sol kanat, ilk toplantıyı 21 Mayıs’ta Ankara’da İnşaat Mühendisleri Odası’nda yapıyor. Sosyaldemokrat ve sosyalist tabanı yan yana getirmeyi hedefleyen ilk toplantıda, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Galatasaray Üniversitesi’nden Mehmet Karlı ve Özgür Mumcu konuşmacı olarak yer alacak. Moderatörlüğü CHP’li Yıldırım Kaya yapacak.
“Barış İçin Demokrasi“ bildirisini hazırlayan Mehmet Karlı, sosyaldemokratlarla sosyalistlerin tabanda buluşmasını hedeflediklerini vurguluyor. ÖDP ve Halkevleri’nin yanı sıra başkaca sosyalist gruplarla da temasta olduklarını ifade eden Karlı, “Bildiride ifade ettiğimiz barışa ilişkin görüşümüzü yayma, demokrasi için gerekli adımların atılması yönünde hükümete basınç uygulama amacındayız.Türkiye ’nin birçok ilinden davet alıyoruz. Bu ülkeye barış gelecekse demokrasiyle gelecek diye düşünüyoruz” dedi.

Tartışma yaratan ilgili haber için: Tıklayınız

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.