Türkiye

Öcalan’ın yanına 4’ü kadın 8 PKK’li

0
İmralı Adası’nda çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın yanına, çözüm süreci kapsamında 4’ü kadın 8 PKK’li hükümlü gönderilecek.
Bu hükümlülerin kimler olacağına ilişkin çalışma yapılırken, belirlenen isimler Adalet Bakanlığı’na bildirilecek. Bakanlığın onay vermesiyle 8 PKK’li hükümlünün İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne nakli gerçekleşecek.

Çözüm süreci ile birlikte PKK’lilerin 8 Mayıs’tan itibaren sınır dışına çekilmesi devam ederken, süreç kapsamında Öcalan’ın yanına İmralı’ya gönderilecek 8 PKK’linin isimlerinin belirlenmesi için çalışma başlatıldı. Cezaevi sorumluları tarafından tespit edilecek 4’ü kadın 8 PKK’li hükümlünün, isimleri belirlendikten sonra Adalet Bakanlığı’na iletilecek. Bakanlık onayından sonra bu hükümlüler bulundukları cezaevlerinden alınarak İmralı’ya gönderilecek.

Aynı koğuşlarda kalmayacaklar

İmralı’da geçen yıldan beri sürdürülen ek cezaevi inşaatının Haziran ayında bitmesi planlanırken, Öcalan’a tecrit uygulandığı iddialarıyla bazı uluslararası kuruluşlar ve Avrupa’daki bazı örgütlerce istismar konusu yapılmaması için Adalet Bakanlığı da 8 mahkumun gönderilmesini uygun buldu.

Dha’nın haberine göre, İmralı’ya gönderilecek PKK’li hükümlüler, Öcalan ile aynı koğuşta kalmayacak. Ancak diğer F Tipi cezaevlerinde olduğu gibi, sadece havalandırma saatleri içinde Öcalan ile sohbet edebilecekler.


Adalet Bakanlığı
:  Haberler gerçeği yansıtmıyor

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İmralı Adası’ndaki cezaevinde herhangi bir inşaat çalışması ve ek kapasite artışının söz konusu olmadığı bildirildi. Bakanlık açıklamasında, bazı basın yayın organlarında yer alan “İmralı’ya 8 mahkum daha gönderilecek” yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. İmralı Adası’ndaki cezaevinde herhangi bir inşaat çalışması yapılmadığı vurgulanan açıklamada, “Ek kapasite artışı da söz konusu değildir. Haberdeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

2009’da 5 mahkum gönderilmişti

İmralı’da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan‘a tecrit uygulandığı ileri sürülerek kampanyaların açıldığı 2009 yılında alınan kararla 5 mahkum gönderilmişti.

Abdullah Öcalan
‘ın yanına 17 Kasım 2009’da gönderilen mahkumlar PKK’den hükümlü Bayram Kaymaz, Cumali Karsu, Şeyhmuz Poyraz, Hasbi Aydemir ve TİKKO davasından hükümlü Hakkı Alkan‘dı. Bu 5 hükümlü, İmralı Adası’nda yeni yaptırılan Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nin ilk mahkumları olmuştu.

Abdullah Öcalan
‘ın yanına gönderilen ve havalandırma saatlerinde görüştüğü bu mahkumlarla çok fazla anlaşamadığı iddia edilmişti.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.