DünyaManşet

[O esnada başka bir yerde] Hindistan’da öpüşme eylemine polis müdahalesi

0

Hindistan’da, muhafazakâr bir grup gencin kamuya açık alanda öpüşüldüğü gerekçesiyle geçen ay bir kafeyi yağmalaması üzerine ‘Aşk Öpücüğü’ çağrısıyla kitlesel gösteri düzenlemek isteyen 30 kişi gözaltına alındı.

Ekim ayında Hindistan’ın Kozhikode kentinde bir çiftin kafenin dışında öpüşürken çekilen görüntülerinin sosyal medyada paylaşılmasıyla, Hindistan’ın milliyetçi siyasi partisi Bharatiya Janata’nın gençlik kolları, baskın düzenledikleri kafeyi ‘ahlak dışı davranışlarda bulunulduğu’ gerekçesiyle yağmalamıştı.

23...

BBC muhabiri Charles Haviland’ın haberine göre ülkenin sol eğilimli Kerala vilayetinde de bir grup genç, Pazar günü ‘Aşk Öpücüğü’ çağrısıyla kamuya açık alanda ‘ahlak polisliğine’ tepki amaçlı protesto gösterisi düzenlemeyi planlıyordu. Facebook’ta organize olan, ve aralarında eşcinsel çiftlerin de bulunduğu eylemciler, protesto amacıyla el ele tutuşup öpüşecekti. Gösteri çağrılarına muhafazakâr Hindu gruplar ve Müslümanlar karşı çıkıyordu. Hindistan’da yüksek mahkeme protestoya müdahale etmeyi reddedip yasadışı bir durum olmadığı kanaatine vardı.

Fakat Hindistan emniyet birimleri protestocuları gözaltına aldı. Müdahaleden sonra tekrar bir araya gelen bazı çiftler ise birbirlerine sarılıp öpüşerek ellerindeki pankartlarla protestolarını sürdürdü.

24...

BBC Trending’e konuşan muhafazakar BJP partisi yetkilisi G. Liginlal, “Herkesin kendi duygusal yakınlıklarını ifade etme tercihleri vardır. Fakat bunu ahlak dışı bir yolla yapma hakları yoktur” dedi.

‘Aşk Öpücüğü’ eyleminin organizatörlerinden Rahul Pasupalan ise nasıl bir tepki geleceğini bilmeden Facebook’ta açtıkları sayfayla eylem çağrısı yaptıklarını söyledi. Pasupalan’ın önce arkadaşlarıyla paylaştıklarını söylediği sayfa daha sonra 5 bin kişiye ulaştı. Eylem tartışmalarına rağmen Pazar günü sokağa çıkanlardan 30’u polis tarafından gözaltına alındı.

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.