EnerjiManşet

“Nükleersiz bir dünya için mücadeleye devam!”

0

14 Mart Güncellemesi : Nükleer Karşıtı Platform tarafından  16 Mart günü gerçekleştirileceği ilan edilmiş olan “Radyasyonsuz konser” , 13 Mart  günü Ankara’da meydana gelen patlama sebebiyle daha sonra duyurusu yapılmak üzere ileri bir tarihe ertelenmiştir.

11 Mart 2016 tarihi tüm dünyada zincirleme nükleer karşıtı eylemlerin yapıldığı bir gün oldu zira Fukuşima’nın 5.Yıl dönümü. Aslında 1 ay sonra’da Çernobil ‘in 30 yıldönümü olacağı için, antinükleer etkinlikler Mart ayından  Nisan ayına geniş bir yelpaze içinde neredeyse 2 ay boyunca devam ediyor. Aşağıda Fukuşima felaketinin 5. yıldönümü için basın açıklaması ve  Mart-Nisan aylarındaki antinükleer etkinliklerin duyurusu yer alıyor.

ist nkp fukuşima 5.yıl

Istanbul Nükleer karşıtı Platform(İstanbul NKP)’nin  basın açıklamasının içeriğinde bu etkinliklerin duyurusu da yapılmış bulunuyor. Buna göre 16-17 Nisan tarihlerinde uluslararası aktivistlerin de deneyimlerini paylaşacağı bir “uluslararası forum” düzenleniyor ve bu kongreye bütçe sağlamak için de 16Mart günü bir konser organize ediliyor.  İlaveten 26 Nisan 2016  Çernobil faciasının 30.yıldönümü için 24 Nisan pazar günü Sinop’ta, Sinop Nükleer Karşıtı Platform(SNKP) tarafından düzenlenecek mitinge çağrı yapılıyor. Paylaşıyoruz.

“Nükleersiz bir dünya için mücadeleye devam!” İstanbul Nükleer karşıtı Platform

“Fukuşima ve Çernobil’deki nükleer felaketlerin vahim sonuçlarını yaşayan, tanık olan insanlar olarak, nükleer santral çalışanlarının, atom bombası mağdurlarının ve nükleer tehdit altında yaşamaya çalışan tüm insanlar için duyduğumuz tarifsiz acıyı belirtmek ve bütün dünyada nükleer macerası son bulana kadar mücadele kararlılığımızı bir kere daha ilan etmek isteriz.

Japonya’da yaşanan Fukuşima nükleer felaketinin 5. yıl dönümünde sorun hala çözümlenmiş değil. Radyoaktif su, enkaza dönmüş olan reaktörden denize akmaya devam ediyor ve çare bulunamayan radyoaktif atıklar her geçen gün birikiyor. Şimdiden Tiroid kanseri tehlikesiyle 100’den fazla çocuk ameliyat edildi. Felaket bölgesinden kendi isteğiyle ayrılmayı talep ederek taşınanlar için hükümetin ayırdığı kaynak 2017 Mart ayı itibariyle durdurulacak ve bu insanlar evlerini kaybetmiş olarak belirsiz bir geleceğe terk edilecek. Üstelik bu problemler devam ederken Japonya hükümeti felaket sonrası devreden çıkartılan nükleer santralleri halkın tepkisine rağmen yeniden açtırmaya çalışıyor.

Gerek Çernobil’de gerekse Fukuşima’da hala yaşanan radyoaktif kirlilik ve bunun tüm insanlık için sonuçları hepimize gösteriyor ki; insanların nükleer santrallerin sebep olacağı ölümcül sonuçlardan korunabilmelerinin tek yolu, bütün santrallerin kapatılmasından geçiyor. Bunun için bu felakete sebep olan aç gözlü enerji tekellerine ve tüm iktidarlara sesleniyoruz. İnsanlığı ve dünyamızı bu ölümcül maceraya sürüklemekten vazgeçin. Doğaya, hayvanlara, tüm canlılara ve geleceğimize kıymaktan vazgeçin. Çünkü yaşam biriciktir ve sizlerin enerji tüketim iştahlarınızdan ve kar hedeflerinizden çok daha önemlidir.

Bugün dünyanın her yerinde Fukuşima’nın 5. yıl dönümü nedeniyle yapılan etkinlikleri, açıklamaları destekliyor, yaşamın bu açık çığlığının yanına kendi sesimizi de ekliyoruz. İstanbul Nükleer Karşıtı Platform Bileşenleri olarak, Japonya hükümetinin Japonya’daki nükleer santralleri yeniden devreye alma eğilimindeki sorumsuz davranışlarını kınayan ve nükleer santral felaketinin kurbanlarına yapılan özel yardımlara devam edilmesini ve aşağıdaki 3 konuda gereğinin yapılmasını talep eden Yeryüzü Dostları Derneği Japonya /Friends of Earth Japan (FOE)’ ın çağrısına katılıyor ve Japon Hükümetine diyoruz ki: “Sinop’ta, tüm Türkiye’de, dünyada nükleer santral macerasından vazgeç!”

  1. Tüm nükleer santralleri  durdurun ve yenilerinin açılmasına müsaade etmeyin
  2. Kirli enerjilerden sürdürülebilir  olana doğru bir “Enerji dönüşümü” gerçekleştirin
  3. Dünyanın tüm nükleer risklerden uzak durması için çalışın.

NKP İstanbul Mart-Nisan 2016 Programı

  • Nükleer Karşı Platform İstanbul Bileşenleri olarak 16 Mart akşamı Saat: 20.00’de The Mekan’da (Beyoğlu) Yaşama Övgü başlıklı Radyasyonsuz Konser düzenliyoruz. Herkesi bekliyoruz. **Bu etkinlik iptal edilmiştir.
  • 16-17 Nisan günleri içinde uluslararası dostlarımızın yer alıp deneylerini sözlü ya da görsel yolla aktaracakları bir etkinlik düzenleyeceğiz. Sergi ve atölyelerimizin de yer alacağı bu etkinliğimizin ayrıntılarını da kamuoyuna duyuracağız.
  • 24 Nisan günü Sinop NKP’nin Sinop’ta düzenleyeceği mitinge katılacağız.

Herkese radyasyonsuz, umutlu ve güneşli bir gelecek diliyoruz.”

Nükleer Karşıtı Platform İstanbul Bileşenleri

 

(Yeşil Gazete)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.