EnerjiManşet

Nükleer Karşıtı Aktivistler İstanbul’da biraraya geldi

0

İstanbul, Ankara, Mersin, Sinop, İğneada, Samsun, Diyarbakır, Batman, Kıbrıs, Gürcistan ve Yunanistan’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen eylemlerde AKP’nin nükleer santral projeleri protesto edildi. Ortak açıklamada bu eylemin bir başlangıç olduğu ve herkesin bu mücadeleye desteğe çağrıldığı belirtildi.

52

Gaia Dergi’den Erdem Şimşek’in haberine göre Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma töreninin ardından, Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral anlaşması ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. İktidarın tüm tepkilere rağmen ülkenin en bakir noktalarında ısrarla sonuca vardırmaya çalıştığı nükleer santral projeleri İstanbul, Ankara, Mersin, Sinop, İğneada, Samsun, Diyarbakır, Batman, Kıbrıs, Gürcistan ve Yunanistan’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen eylemlerle protesto edildi.

Eş zamanlı eylemlerin İstanbul’daki ayağı Beşiktaş Çarşısı’ndaki kartal heykelinin önünde yapıldı. Eyleme katılanlar arasında CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, İstanbul Nükleer Karşıtı Platform, Kuzey Ormanları Savunması, Karadeniz İsyandadır Platformu ve Anadolu Partisi temsilceleri vardı.

Basın açıklamasını Karadeniz İsyandadır Platformu’ndan Zümra Yıldırım okudu

Basın açıklamasını Karadeniz İsyandadır Platformu’ndan Zümra Yıldırım okudu

 

Ortak basın açıklaması öncesinde söz alan Karadeniz İsyandadır Platformu’ndan Eren Dağıstanlı, Türkiye’nin nükleer felakete sürüklenmek istendiğini belirterek, “Türkiye’nin altına nükleer santrallerle birlikte dinamit atılmak isteniyor. Akkuyu’da sahte ÇED raporlarıyla, halktan gizlenen belgelerle bir süreç işletiliyor. Bizler biliyoruz ki Akkuyu Nükleer Santrali hukuksuzdur ve yalanlarla doludur. Bugün iktidar Akkuyu Nükleer Santrali’nin ihalesini hepimizin yakından tanıdığı Mehmet Cengiz’e vermiştir. Cengiz İnşaat Türkiye’de doğa katliamı varsa oradadır. Karadeniz Sahil Yolu’ndadır, Kuzey Ormanları’ndadır ve şimdi Akkuyu’dadır. Mehmet Cengiz’e verilen ihale oldu bittiye getirilerek sahte bir açılış töreni düzenlediler. Bizler bugün başta Mersin olmak üzere, Sinop’ta, İğneada’da, Batman’da, Diyarbakır’da Ankara’da, Kıbrıs’ta, Gürcistan’da, Yunanistan’da eş zamanlı olarak sokaklardayız. Ve diyoruz ki, Nükleere İnat Yaşasın Hayat!” diye konuştu.

Dağıstanlı’nın ardından ortak basın açıklamasını da yine Karadeniz İsyandadır Platformu’ndan Zümra Yıldırım okudu.

“Dünyada nükleere yer yok” demek için bir arada olduklarını söyleyen Yıldırım, “Yapılması planlanan nükleer santrallerin; Karadeniz, Akdeniz ve Trakya’nın eşsiz doğasının yok olmasına sebep olacağı gibi başta tüm Türkiye topraklarını, Karadeniz ve Akdeniz ülkelerini radyasyon ve nükleer atıklarla zehirleyeceği ve tüm dünyayı tehdit edeceği bilinciyle eş zamanlı olarak sokaklardayız. Halkların, bilim ve hukuk insanlarının tüm itirazlarına rsğmen anti demokratik, şeffaf ve katılımcı olmayan sahte ve halktan gizlenen rapor ve süreçlerle nükleer santral projeleri dayatılmaktadır. Doğa ve yaşam savunucuları, bu hukuksuzluğun ve yaşanlarla işleyen sürecin muhatabıdır ve ‘ben yaptım oldu’ denilerek nükleer kirliliği dayatanlara izin vermeyecektir” diye konuştu. Ortak açıklamanın son sözlerinde ise “Bugün bu eylemi bir başlangıç sayıyor ve dünyadaki nükleer karşıtı hareketten dostlarımızı bizlerle dayanışmaya çağırıyoruz” denildi.

Mersin’deki nükleer karşıtı eylem haberi için tklynz

Adana’da Cumartesi gerçekleşen “Nükleer Karşıtı Forum” haberi için tklynz

Fotoğraflar: Erdem Şimşek

(Gaia Dergi)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.