Doğa MücadelesiManşet

Atatürk Kent Ormanı’nda şenlik: Son beton parçası sökülene dek buradayız

0

Atatürk Kent Ormanı Gönüllüleri, Türkiye Ormancılar Derneği üyeleri, Kuzey Ormanları Savunması aktivistleri, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi öğrenci ve öğretim üyeleri, dün (9 Haziran) 5 Haziran Dünya Çevre Haftası kapsamında düzenlenen orman şenliğinde bir araya geldi.

Şenlik kapsamında müzik dinletileri, kompost atölyesi ve çocuklar için drama atölyesi gibi etkinlikler düzenlendi.

Atatürk Kent Ormanı (AKO)’nda düzenlenen şenliklerde Atatürk Kent Ormanı Gönüllüleri, orman alanında ihaleye verilen festival alanına dair bir basın açıklaması yaptı.

‘İhaleye verilen alan kamulaştırılsın’

110 hektarlık bir alana yayılan AKO, İstanbul’un Kuzey Ormanları’nın bir parçası olan Belgrad Ormanı’nın devamı niteliğindeyken Büyükdere Caddesi’ndeki büyüme ile ana ormandan koparak ayrı bir orman parçasına dönüştü.

Kullanıma yıllarca kapalı olan orman, İstanbul’un ekosistemini destekleyen ve yaban hayatına ev sahipliği yapan önemli bir yaşam alanı.

Ancak bu alan son yıllarda konumu ve şehrin önemli noktalarına bağlantıları nedeniyle farklı amaçlarla kullanılmak istendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü, AKO yakınlarındaki 9 dönümlük bir araziyi ihaleye açarak bölgede otel ve turizm yapmak istedi. Ancak projeye tepki gösteren AKO Gönüllüleri, bu alanın kamulaştırılması ve yeniden orman alanına kazandırılması için bir imza kampanyası başlatarak yetkilileri AKO’yu korumaya davet etti.

Atatürk Kent Ormanı için üç bin imza İBB’ye verildi: İnşaat tehdidine izin vermeyin

Son beton parçası kırılıp atılana kadar mücadele devam edecek

Gönüllülerin topladığı üç bin imza neticesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, söz konusu alanı turizm alanı olmaktan çıkararak çocuk parkı alanına dönüştürdü. AKO Gönüllüleri, basın açıklamasında taleplerine yanıt veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Ancak gönüllüler 9 dönümlük arsanın ihalesi için yasal süreçlerin devam ettiğini hatırlatarak “Bu nedenle bu alan içerisinde bulunan üzerine bastığınız beton parçası kırılıp atılana ve ormana yeniden kazandırıldığını görene kadar mücadele edeceğiz. Bundan sonra buradaki değerli orman varlığını, gri balıkçılından sincapına, kara tavuktan orman kartalına kıymetlimiz orman türlerini savunmaya devam edeceğiz” dedi.

You may also like

Comments

Comments are closed.