Kültür-SanatManşetTürkiye

Nilüfer Müzik Festivali iptal: Valilik kamp ve alkolü yasakladı

0

Nilüfer Müzik Festivali, Bursa Valiliği‘nin ‘alkol’ ve ‘kamp’ yasağı kararı almasının ardından iptal edildi. Nilüfer Belediye Başkanı Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenecek olan Nilüfer Müzik Festivali’ni bu yıl iptal ettiklerini duyurdu. Festivale valilik kamp ve alkol yasağı getirmişti. Festivalin düzenleneceği Balat Ormanı önünde açıklama yapan Erdem, bilet ücretlerinin iade edileceğini belirterek “Hukuk önünde mücadele edeceğiz” dedi.

‘Yaşam tarzına müdahale ediliyor’

Erdem yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ülkenin birçok yerinde konser iptalleri yaşanıyor. 2015’den beri ne değişti de, ne sorun yaşandı da yasaklar getiriliyor? Bu festival Bursa’nın tanıtımına katkı sağlayan bir kamplı festivaldir. Dünyada örnek alınmış bir festival. Gençlerin tarihini iple çektiği bir deneyim de aynı zamanda. İsteyen kamp yapıyor, atölye çalışmaları ile yeni dostlukları ediniyor. Krizlerin sıkıntılarını dışarıda bırakıp doğanın kucağında müzikle destekleniyor.

Herkesin mutlulukla ayrıldığı bir iş yapıyoruz. 300 bin katılımcı ve 30 bin çadırlı misafir edindik. Ve hiç sorun yaşamadık. Emniyet güçleri de burada sorun çıkmadığı için bizlere teşekkür etmiştir. Yaşam tarzına müdahale ediliyor. Üç bine yakın başvuru vardı. Buraya gelmek için heyecan duyan yurt içi ve yurt dışından birçok genç vardı. Gençlerin soluk alacağı alanlar yok ediliyor. Biz bunu protesto ediyoruz. Festivali iptal etme kararı aldık. Satılmış biletlerin paralarını iade edeceğiz. Ve hukuk önünde mücadele etmeye devam edeceğiz.”

‣Bakanlıktan Kazdağları Ekofest’e beşinci iptal kararı
Grup Yorum’un Deprem Dayanışma Konseri yasaklandı
Zeytinli Rock Festivali de yasaklandı

‘Gençlerin eğlenmesinden niye korkuyorsunuz?’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Kayıhan Pala ise “Bakın buradan iktidar sahiplerine sormak lazım gençlerin eğlenmesinden niye korkuyorsunuz? Ya üstelik şunu da belirtmek lazım birinci öyle siz rahatsızlık duyuyorsunuz diye bu ülkenin gençleri eğlenmekten vazgeçmeyecekler. Bundan emin olun burada yalnızca bu müzik festivali iptal edilmedi gençlerin eğlenmesini önüne geçilmesi ile sınırlı bir durum değil aynı zamanda bakın unutmayın bilim ve sanat değer verilmediği yerde durmaz bu aynı zamanda işte hekimler için ‘giderlerse gitsinler’ diyen zihniyetin müzisyenler ve sanatçılar içinde bu ülkede barınma koşullarını giderek zorlaştıran bir tutumun yansımasıdır” dedi.

‘Bu ülkenin gençleri bu karanlığa asla teslim olmayacak’

Pala, “Her şeye rağmen bu ülkede bilim insanları da sanatçılar da müzisyenler de kalmaya üretmeye devam edecekler. Böyle siz istiyorsunuz diye yaşam biçimlerimize kimsenin müdahale etmesine izin vermeyeceğiz. Kimse merak etmesin bu ülkenin gençleri bu karanlığa asla teslim olmayacaklar. Hepinizi saygıyla selamlıyorum bundan sonra bu festivalleri daha güçlü bir şekilde yapmak için belediyemiz başta olmak üzere birlikte gençler, az önce kendini genç hisseden herkes birlikte bu festivalleri yapmak için çaba tüketeceğiz hiç kuşkunuz olmasın” ifadelerini kullandı.

‘Valiliğin gençlerin çadırı dışında, alkol dışında ilgileneceği bir konu yok mu?’

CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk ise “Belediye başkanımız aslında birçok konuya değindi maalesef bugün 21. yüzyılın Türkiye’sinde 21. yüzyılın dünyasında gençlerin nasıl eğlence ile ilgili bir dayatmayla ve kabul edilemez bir yaşam tarzına müdahale ile karşı karşıya olduğumuz ve Türkiye olarak utandığımız bir dayatma ile karşı karşıyayız ve bunu kesinlikle protesto ediyor ve kabul etmiyoruz” dedi ve ekledi:

“Nil Fest, bakıldığında dünyada birçok örneği olan uluslararası aynı zamanda şehirler arası bir çok şehirden gençlerimizin geldiği çadırlar ise onların en ekonomik şekilde bu festivale üç gün boyunca katılabileceği ve aynı ortamda aynı havayı tenefüs ederek müzikle birlikte kaynaşacağı ve sosyalleşeceği bir kamp mantığı… Dünyada da birçok örneği var bu festivallerin. Ama ‘biz çadıra karşıyız’, ‘biz alkole karşıyız’… Ya bizim derdimiz yok mu, bizim gençlerimizin sorunları yok mu, Valiliğin gençlerin çadırı dışında alkol dışında ilgileneceği bir konu yok mu?

Gençler bu ülkeden bu özgürlüklerin kısıtlanmasından bugünkü ekonomik şartlardan dolayı ülkeden vazgeçme noktasına geldi. Valilik niye bununla ilgilenmiyor da gençlerin var olan birkaç festivaline ve sosyalleşeceği bu ortamları düşünüp dertleniyor. Bunu anlamak mümkün değil. Belli bir kalıba sokmak istediğiniz gençler değil; aklı ve fikri hür vicdanlı gençlerin bu ülkeyi, bu Türkiye’yi, 21. yüzyılın ülkesi yapacağını unutmayın. Gençlerimizi bir kalıba sokma zihniyetinize karşıyız. Bunu şiddetle protesto ediyoruz.”

You may also like

Comments

Comments are closed.