KadınManşet

New York’ta bekaret testini yasaklama hazırlığı

0

ABD’li rapçi T.I.’ın 18 yaşındaki kızını her yıl jinekoloğa götürerek bekaret testi yaptırdığını açıklamasının ardından New York eyaleti bu testleri yasaklamayı düşünüyor. New York eyaletindeki Demokrat siyasetçi Michaelle Solages, “Bu açıklamayı duyduğumda tiksindim” dedi.

Bir kişinin vajinal cinsel ilişki yaşayıp yaşamadığını tespit etmeyi amaçlayan testte kadınların ‘kızlık zarı‘ olarak adlandırılan dokunun yırtılıp yırtılmadığı doktorlar tarafından inceleniyor.

‘Kadınlara karşı şiddetin bir türü’

Yasa teklifinin geçmesi için mücadele eden Solages, BBC’ye yaptığı açıklamada bunun “Kadınlara karşı şiddetin bir türü” olduğunu belirterek, “T.I.’ın sözleri ve kızına yaptığı kabul edilemez. Kadınların birer mal olduğu mesajı yayıyor ve bu yanlış“ dedi.

New York’ta hem Temsilciler Meclisi hem de Senato‘da bekaret testi uygulamasının yasaklanması için iki ayrı girişim var. New York Eyaleti Kadınlar ve Kızlar Konseyi Başkanı ve Vali Sekreteri Melissa DeRosa, “Bu uygulama rahatsız edici, tıbbi bir değeri yok ve eyaletimizde olmamalı” dedi.

Solages’in ilk imzacısı olduğu ve iki partiden de destek alan tasarı Noel tatilinin ardından ocak ayında görüşülmeye başlanacak. Yasa kabul edilirse bekaret testi uygulaması yasa dışı kabul edilecek ve yapan doktorların lisansları iptal edilecek. Doktorlara adli suçlama yöneltilmesi de seçenekler arasında olurken, testin tıp merkezleri dışında yapılması halinde ise bu uygulama bir cinsel saldırı olarak kabul edilecek.

ABD’de bekaret testine dair federal bir yasa bulunmuyor.

WHO: Kadınları aşağılayıcı ve travmatik bir uygulama

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bekaret testinin 20 ülkede yaygın bir uygulama olduğunu fakat bunun hiçbir tıbbi faydası olmadığını söylüyor. Örgüte göre, bekaret testi, acı verici, aşağılayıcı ve kadınlar için travmatik bir uygulama.

Sağlık uzmanları da bunun bilim dışı, zararlı ve kadınların haklarını ihlal eden bir uygulama olmanın ötesinde anlamsız da olduğunu belirtiyor. Zira, cinsel ilişkiye girmiş bir kadının kızlık zarı ile girmemiş bir kadının kızlık zarı arasında bir fark tespit etmek mümkün değil. Buna maruz kalan kadınların akıl sağlığı ve fiziksel sağlık sorunları yaşama ihtimali bulunduğu belirtiliyor.

Kategori: Kadın

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.