DünyaEnerjiManşet

Netanyahu: İran’ın nükleer silah sahibi olmasına asla izin vermeyeceğiz

0

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran‘ın bir “terör saldırısı” olarak nitelendirdiği ve İsrail’i sorumlu tuttuğu Natanz Nükleer Tesisi‘ndeki elektrik dağıtım hattında meydana gelen kesintinin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

İsrail’i ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Netanyahu, nükleer tesisi İsrail’in sabote ettiği iddialarıyla ilgili bir yorum yapmadı ancak konuşmasında Tahran‘ı doğrudan hedef aldı.

‘Soykırım hedefine izin vermeyeceğim’

Reuters’ın aktardığına göre “İran, nükleer silah üretme ve onları yollayacak füzeler yapma çabasından hiçbir zaman vazgeçmedi” diyen Netanyahu, “Ben asla İran’ın bu silahlarla İsrail’de soykırım yapma hedefini gerçekleştirmesine izin vermeyeceğim. İsrail Tahran’ın nükleer silah inşa etmesine asla izin vermeyecek” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Tahran’ı hedef alan Netanyahu, “İsrail, İran saldırganlığına karşı kendisini savunmaya devam edecek” ifadelerine yer verdi.

Ne yaşandı?

Natanz Nükleer Tesisi‘nin elektrik dağıtım hattında 11 Nisan Pazar günü bir kesinti yaşandı. İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kamalvandi 11 Nisan Pazar günü yaşanan kesintiyi bir “kaza” olarak niteledi, kazanın can kaybına veya kontaminasyona yol açmadığını söyledi.

Ancak daha sonra açıklama yapan İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, yaşanan olayın bir kaza değil “terör saldırısı” olduğunu söyledi.

Söz konusu olay, Tahran yönetiminin cumartesi günü Natanz’da 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmaya aykırı biçimde uranyum zenginleştirmeye başladığını açıklamasının ardından yaşandı.

Yaşanan olayın zamanlaması da sabotaj iddialarını güçlendirdi. İsrail yetkilileri bir açıklama yapmazken İsrail basını da kesintinin İsrail’in siber saldırısı olduğunu ileri sürdü.

İlk kez yaşanmıyor

Natanz Nükleer Tesisi’nde daha önce de Temmuz 2020’de yangın çıkmıştı. nukleersiz.org Koordinatörü Pınar Demircan da Yeşil Gazete’ye yaptığı açıklamada bu patlamaların tesadüf olmayacağına işaret etmişti.

Nükleer tesislerin gerek diğer ülkeler gerekse ülke içerisindeki gruplar tarafından tehdit amaçlı kullanılabileceğini belirten Demircan, “Bu şekilde  güç sahibi olmakla özdeşleştirilen nükleer tesis sahipliğinin esas olarak güçsüzlüğün ve aczin göstergesi olduğu iyi görülmelidir” yorumunu yapmıştı.

Nitekim, İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade‘nin öldürülmesinden bir gün sonra, 28 Kasım’da yapılan açıklamada, bunun İsrail tarafından gerçekleştirilen sabotaj olduğu açıklanmıştı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.