Kültür-SanatManşet

Nazım Hikmet anısına ‘Yazıdan Görsele’ tasarım yarışması

“Ben yazarım ve mesleğimin doğası gereği  mimariyle aramda kan bağı var. İster müzik, ister resim,isterse edebiyat olsun, her türlü sanat eserinin temelinde mimari düşünüş ve kompozisyon ilkesi yatar.” Nâzım Hikmet.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından  Nâzım Hikmet Anısına “Yazıdan Görsele” Tasarım Yarışması düzenleniyor.

Nâzım Hikmet’in ölüm yıldönümü olan 3 Haziran’da, şairin eserlerinden yola çıkarak onun duygu, düşünce ve hayallerini bugüne taşımak ve bir görsel anma oluşturmak hedefiyle açılan yarışmada, katılımcılardan Hikmet’e ait bir eserden yarışmacının istediği uzunlukta bir bölümü seçerek, seçtiği bölümü görselleştirmesi; oradaki hikâyeyi /fikri/ duyguyu/düşünceyi görsel olarak tasvir etmesi bekleniyor. Tasarım yarışması herkese açık.

Yarışmanın bir diğer amacı da “mimarlık, grafik tasarım, güzel sanatlar, resim, iletişim gibi alanlarda öğrenim gören ya da mesleğe yeni başlamış gençlere, bu alanda kendilerini ifade etme fırsatı sunmak” olarak belirtiliyor.  

Yazıdan Görsele Tasarım Yarışması, 5-26 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek ve sonuçları 3 Haziran 2020 tarihinde online olarak sergilenecek.  

Detaylı bilgi ve yarışma şartnamesine yedi24.mimarlarodasiankara.org web sitesinden erişilebilirsiniz. 

Kategori: Kültür-Sanat