2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİKentManşetTürkiye

Naci Görür’den İstanbul depremi uyarısı: Zamanı geliyor

0

Akademi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 6 Şubat’ta saat 04.17’de Kahramanmaraş‘ın Pazarcık ilçesinde 7,7 ve saat 13.24’te Elbistan ilçesinde 7,6 büyüklüğünde meydana gelen ve 10 ilde büyük hasara yol açan son 100 yılın en büyük depremini değerlendirerek İstanbul için de uyarılar yaptı.

Kahramanmaraş depreminin ardından DHA‘ya değerlendirmelerde bulunan Görür, “Bunu ilk kez söylüyorum bunu bütün Türkiye duysun, Türkiye’de en fazla deprem üreten iki fay var. Biri Kuzey Anadolu fayı, diğeri Doğu Anadolu fayı. Her iki fay enerjisinin büyük bir kısmını boşalttı” dedi.

İstanbul’da hasarın daha fazla olacağını belirten Prof. Dr. Naci Görür, “İstanbul’da durum hiç iyi değil. Bilimsel bütün araştırmalar, İstanbul’da zamanın gelmekte olduğunu gösteriyor” diyerek uyarılarda bulundu.

‘Çok ender görülen bir durum’

Prof. Dr. Naci Görür, depremle ilgili olarak üç gün önce uyarı yaptığını vurgulayarak, “Elazığ depremi olduğu zaman sizlere beyanat verdim. Elazığ depremi Doğu Anadolu fayı üzerinde oldu, o fay uyandı. Daha önce deprem üretmiyordu. Ben, ’21. asırda bir deprem üreterek enerjisini boşaltacak’ dedim. Doğu Anadolu fayı Elazığ yöresini kırdıktan sonra, Maraş, Çelikhan, Erkenek ve Hatay bölgesi tehdit haline geldi, ‘Bundan sonra ben büyük depremlerin bu yörelerde olacağını düşünüyorum’ dedim” diye konuştu.

Bir bölgenin uzun zaman deprem üretmediği zaman o fay hattının çok büyük ölçüde enerji biriktirdiğinin düşünüldüğünü aktaran Görür, Elazığ depreminde açığa çıkan enerjinin bir kısmının Doğu Anadolu fayının Maraş tarafına transfer edildiğini bildirdi.

Görür, şunları ekledi:

“Zaten Maraş’ta önemli bir enerji birikmişse, bir de siz ekstra bir enerjiyi oraya transfer etmişseniz, Maraş’tan korkmaya başlarız. İşte o korkudan, beklentiden dolayı ‘Maraş’a dikkat edin’ dedim. ‘Deprem hazırlıklarına başlayın, kentsel dönüşümü burada ihmal etmeyin’ diye yazdım, çizdim, söyledim. Maalesef 6 Şubat geldi, 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki deprem oldu. Bu ikinci deprem, ‘tetiklenme’ ile oldu. Oradaki fay sistemleri birbirlerini tetikledi. İlk deprem Ölüdeniz fayında, ikinci deprem Doğu Anadolu fayı üzerinde oldu. Böyle dokuz saat arayla iki deprem olması çok ender görülen bir durum. Baktığımız zaman, binaların çoğu sefer tası gibi çökmüş” dedi.

‘Hatay ve Adana kesiminde dikkatli olmamız lazım’

Prof. Dr. Naci Görür, Hatay ve Adana için uyarılarda bulunarak, “Çevredeki faylarda belirli bir stres transferi olabilir. Bu depremlerden sonra Hatay ve Adana yöresinin daha hassas hale geldiğini düşünüyorum” dedi. “Adana havzasında Doğu Anadolu fay kuşağının devamı gibi düşünülen, orada da irili ufaklı faylar var, Hatay’ın ölü fay kesimlerinde bir stres transferinin olabileceğini, oralara bir yük geldiğini düşünüyorum. Oralarda özenli ve dikkatli olmak lazım ama onun dışında büyük ölçüde Doğu Anadolu fayı enerjisini boşalttı ve azalttı. Tıpkı Kuzey Anadolu fayı gibi.”

Bundan sonra söz konusu faylarda büyük ölçüde bir rahatlama olacağını ifade eden Görür, uzun dönem büyük depremler meydana gelmeyeceğini ama belirttiği yerlerde dikkatli olunması gerektiğini açıkladı:

“Bizim endişe ettiğimiz yerler Bingöl ile Karlıova arasında, Doğu Anadolu fayının en Kuzey Doğu ucunda bir kesim var. Orada en son deprem 1766 gibi oldu, oradan endişe ediyoruz. Bu Maraş fayından dolayı, Hatay ve Adana havzası kesiminde dikkatli olmamız lazım.”

Depreme hazırlanmak için şans: Birkaç yüz sene büyük deprem olmayacak

Kuzey Anadolu fayı ve Doğu Anadolu fayının enerjisinin büyük bir kısmını boşaltmasının, önümüzdeki birkaç yüz sene içerisinde en azından bu iki fay kuşağı boyunca Türkiye’de çok büyük bir deprem olmayacağı anlamına geldiğini söyleyen Görür, “Bu bizim için ülkeyi depreme hazırlama açısından bir şans” diye konuştu.

“İrili ufaklı başka yerlerde deprem olabilir, burada da küçük depremler olur ama Türkiye’nin en ağırlıklı fay zonları enerjiyi boşalttı. Bu bir imkan, bunu ilk kez söylüyorum bunu bütün Türkiye duysun.”

‘İstanbul’da 7,5 bekliyoruz’

İstanbul’da hasarın daha fazla olacağını belirten yer bilimci “İstanbul’da durum hiç iyi değil. Nasıl 3 gün önce ‘Maraş’tan endişe ediyoruz’ diye yazdıysam aynı şekilde İstanbul’dan endişe ediyorum” diyerek uyarıda bulundu.

Bilimsel bütün araştırmaların, beklenen büyük İstanbul depremi için zamanın yaklaştığına işaret ettiğini kaydeden Görür, “Ancak Maraş depremi beklediğimiz Marmara depreminden daha büyük. İstanbul’da en fazla 7,5 bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Görür, şunları söyledi:

İstanbul’da daha küçük deprem beklememize rağmen, İstanbul’da hasar Maraş’tan daha fazla olur. Diğer yandan Maraş’ta da hasarın epey fazla olacağını üzülerek tahmin ediyorum, inşallah yanılırım ama açıklanınca göreceğiz.

‘Afet Bakanlığı kurulmalı’

Türkiye’de bir Afet Bakanlığı’nın kurulması gerektiğini ifade eden Görür, deprem gibi afetlerle mücadele için önerilerde bulundu:

“Önce bir Afet Bakanlığı kurulacak. Bu bakanlık kurulduktan sonra, iyi bir bütçesi olacak, gerekli altyapı ve koordinasyonu yapılacak. 5 yıllık planlar ile deprem kuşaklarından başlanacak ve deprem kuşaklarındaki her kent deprem dirençli kentlere dönüştürülecek. Önce bir mikrobölgeleme çalışması yapılacak. Risk analizi yapılacak ondan sonra zarar azaltma çalışmaları yapılacak.”

You may also like

Comments

Comments are closed.