ManşetTürkiye

Mültecileri hedef alan afişler kaldırıldı, Bolu Belediye Başkanı: Bu nefret suçunu işlemeye devam edeceğim

0

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan‘ın mültecileri hedef alan Arapça ve Türkçe, “Artık istenmiyorsunuz, dönün ülkenize” afişleri, Cumhuriyet Savcılığı kararıyla “nefret söylemi ve ayrımcılık” gerekçesiyle kaldırıldı. Özcan hakkında da “nefret ve ayrımcılık” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. 

Özcan’ın imzasını taşıyan ve kentin en işlek caddelerindeki bilboardlara asılan ilanlar üzerine bir yurttaş suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık kararıyla ilanların kaldırılmasına karar verilince, dün gece saatlerinde afişler polis ekipleri tarafından kaldırıldı.

‘Bu suçu işlemeye devam edeceğim’

Özcan, afişleri savunarak,  şunları söyledi: “Ben tavrımın arkasındayım. Bakın bu ülke karışacak yakında. Birileri bana diyor ki, ‘bu ülke karışırsa seni sorumlu tutarlar.’ Perşembenin gelişi çarşambadan belli. Bu insanları Türk toplumuna entegre etmek mümkün değil.” Yaptığının “Türk milletini çok sevmek” olduğunu öne süren Özcan, “Bu nefret suçu oluşturuyorsa, ben bu nefret suçunu, ayrımcılık suçunu işlemeye devam edeceğim. Alın beni hapse atın”  diye konuştu.

Farklı nikah ve su tarifesine 40 bin TL ceza

Öte yandan ilde, belediye meclisinde alınan yabancı uyruklularına su ücretlerinin dolar kuru üzerinden belirlenmesi ve yabancıların birbiriyle evlenme ücretlerinin 100 bin TL olması kararlarının yürütmesi de durduruldu ve cezai yaptırıma tabi tutuldu.

Kararın ardından avukatlar Abdurrahim Çakır, Muhammed Emin Başbük ve Sümeyye Gökçe tarafından Bolu İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açılmıştı. Dosyayı inceleyen mahkeme,  her iki konunun da yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ise yabancılara farklı tarife uygulanmasına ilişkin kararında ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına hükmetti, belediye  hakkında 40 bin TL idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Ceza kararıyla ilgili de konuşan Özcan, “Ceza verdilerse idari yargıya taşırız. Bir Türk milliyetçisi olarak bunları söylemeye devam edeceğim. Yaptıklarımdan ve söylediklerimden pişman değilim” dedi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.