Dünya

Muhalifler, Esed’in eniştesini öldürdü

0

Şam’ın merkezi, dört gündür süren yoğun çatışmaların sonunda, bugün bir intihar saldırısı ile sarsıldı. Patlamada, Devlet Başkanı Beşşar Esed’in eniştesi Asıf Şevkat ve  Savunma Bakanı İmad Davud Raciha hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanı ölü mü, yaralı mı?

Devlet televizyonu saldırının gerçekleştiği sırada bakanlar ile güvenlik yetkililerinin toplantı halinde olduğunu ve saldırıda Savunma Bakanı İmad Davud Raciha’nın öldüğünü açıkladı.

Lübnan da yayın yapan Hizbullah’ın El Manar Televizyonu da İçişleri Bakanı Muhammed es Şaar ve Beşar Esad’ın eniştesi Asıf Şefkat’in de öldüğünü ileri sürdü. Suriye Devlet Televizyonu Asıf Şevkat’in öldüğünü doğrularken, Muhammed es Şaar’ın ise yaralandığını duyurdu.

Saldırıda Suriye haber alma servisi El Muhaberat’ın şefinin de yaralandığı bildirildi.
‘Saldırıyı Esed’in koruması yaptı’

Reuters haber ajansı, intihar saldırısını Esad’ın yakın çevresinde görevli bir korumanın gerçekleştirdiğini bildirdi.

Saldırıyı üstlenen üstlenene

Suriye’deki kanlı saldırıyı muhalif gruplardan Özgür Suriye Ordusu ile Liva El İslam adlı örgüt üstlendi.

Beş patlama daha oldu

Ulusal Güvenlik Binası’na yönelik saldırıdan yaklaşık 3 saat sonra Şam’da ard arda 5 patlama daha oldu. patlamalar, Beşar Esad’ın kardeşi Mahir Esad’ın başında olduğu askeri birliklerin üssü yakınlarında meydana geldi.

Şam: “Kökünü kazıyacağız”

Saldırının ardından sert bir açıklama yapan Şam yönetimi ‘saldırıyı kiralık eller düzenlemiştir’ diyerek şu ifadeleri kullandı: Sorumluları bulup çetelerin kökünü kazıyacağız…

Moskova: “Nihai savaş yaklaşıyor”

Saldırı sonrasında Rusya’dan da sert bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de nihai savaş yaklaşıyor” diye konuştu. Moskova’da gazetecilere açıklamada bulunan Lavrov, “artık muhalefeti desteklemek çıkmaz bir siyasettir. Esad kendi başına gitmeyecek ve Batılı ortaklarımız bu kınuda ne yapacaklarını bilmiyor” diye konuştu.

 

Esed’ın cevabı: 60 muhalif öldürüldü

Diğer taraftan Suriye haber ajansı SANA, hükümet birlikleri ile muhalif arasındaki çatışmaların Midan bölgesinde yoğunlaştığını ve muhaliflerin büyük kayıplar verdiğini duyurdu. İngiltere merkezli İnsan Hakları Gözlemevi de helikopterlerin Kabun ve Barzeh’te operasyon düzenlediğini duyurdu. Gözlemevi ayrıca dünden bu yana süren çatışmalarda Suriye ordusuna bağlı 60 askerin öldürüldüğünü da ileri sürdü.

Muhalifler ikinci operasyona başladı

Dün Özgür Suriye Ordusu’ndan Albay Kasım Saadettin, çok sayıda muhalif askerein Şam’a ulaştığını belirtti. Saadettin, ‘Şam Volkanı’ ve ‘Suriye Depremi’ adında iki operasyon başlattıklarını, Şam’ın kendileri için en önemli hedef olduğunuve geri çekilmeyeceklerini söyledi.

HaberTürk

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.