KadınManşet

Mor Çatı’dan Boşanma Komisyonu’na “Utanç Sertifikası”

0

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Boşanma Komisyonu’nun raporuna itiraz etmeyen üyelere gönderdiği sertifikayla “Bu Utanç Sertifikası’na layık görüldüğünüzü bildirmek isteriz” dedi.

Mor Çatı,  komisyon raporu ile kadın ve çocuk haklarının çok büyük ölçüde tırpanlanmak ve gasp edilmek istendiğini ve buna seyirci kalamayacaklarını söyledi.

30

“İstanbul Sözleşmesi’nin ilk imzacısı olmakla övünen Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kadın ve çocuk hakları konusunda atması gereken ileri adımları atmak yerine, TBMM Boşanma Komisyonu’nun hazırladığı rapor eliyle sahip olunan hakları geri almak için üstün çaba göstermektedir” dedi.

Sertifikaların gönderildiği vekiller Ayşe Keşir, Bayram Özçelik, Emine Yavuz Gözgeç, Ergün Taşcı, Hüsnüye Erdoğan, Necdet Ünüvar, Sait Yüce, Salih Çetinkaya ve Tülay Kaynarca.

Sertifikada, vekillere üyesi oldukları komisyonun raporuna attıkları imza ile kadınların hayatlarını tehlikeye atan politikaları onaylayıp tavsiye etmiş oldukları söylenirken, şu ifadelere yer verildi:

“Maruz kaldıkları şiddet, kadınların çoğu kez utanç duygusu yaşamalarına neden oluyor. Oysa bu utancı şiddet uygulayanın ve bunu teşvik edenlerin taşıması gerekiyor. İşte bu yüzden, kadınlarla erkek şiddeti ve mücadele deneyimlerini paylaşan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı tarafından bu Utanç Sertifikası’na layık görüldüğünüzü bildirmek isteriz.”

Utanç Sertifikaları’nın tümünü Mor Çatı’nın web adresinden görebilmek mümkün.

 

(Bianet)

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.