KadınManşet

Mor Çatı videolarına RTÜK engeli

0

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, 25 Kasım Uluslararası Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle televizyonlarda yayınlanması için “Kadına Şiddete Karşı 3 Film” adıyla 3 adet kısa film çekti. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Mor Çatı’ya gönderdiği yazıda engellemenin gerekçesini “toplumsal cinsiyet konusunda ‘genellemeler’ içermesi” olarak gösterdi.

cnnturk.com’dan Gözde Akgüngör Pamuk’un haberine göre RTÜK, engelin gerekçesini şöyle ifade etti: “Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı tarafından hazırlanan ve yayın kuruluşlarında yayınlanması talep edilen ‘Kadına Şiddete Karşı 3 Film’ başlıklı tanıtım filmlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı genellemeler nedeniyle uygun bulunmadığına Hülya Alp, Esat Çıplak ve Doç. Dr. Ahmet Yıldırım’ın karşı oyları ve oy çokluğuyla karar verildi.”

MOR ÇATI: “ŞİDDETLE MÜCADELE  BU MU?”

40’ar saniyelik 3 filmde ise kadın, erkek ya da çocuk yani istismara uğrayan ya da buna tanık olan bir insan, sert sahneler ya da kan veya şiddeti gösteren hiç bir sahne ya da kare yok. Filmler oldukca “soft” olarak tanımlanabilir. Mor Çatı yetkilileri ise şaşkın, çünkü çocuğun gözü önünde annesine şiddet uygulandığına tanık olması ya da alenen kemerini kırbaç olarak kullanan bir erkeğin görüntülerini içeren yani şiddeti yeniden üreten videolar herhangi bir engele takılmadan tv ekranlarında yayınlanıyor.

Mor Çatı avukatları, “Hükümet, şiddete karşı ciddi ve kararlı bir mücadele yürütüyorsa, RTÜK, karakolların/polislerin bağlı oldugu İçişleri Bakanlığı da içinde olmak üzere atadığı tüm kadroları iyi seçmek durumunda. kendi şiddetle mücadele edecegim derken, atadığı kadrolar şiddetle mücadele edenlerle mücadele ediyorsa, burada bir samimiyetsizlik ayan beyandir” diyor.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.