ManşetTürkiyeUncategorized

MİT TIRları davasında Berberoğlu ve Gül’e ceza yok

0

Kararda, Enis Berberoğlu’na ceza verilmesine yer olmadığı belirtilirken Erdem Gül hakkında dava ‘basın kanunu’ gerekçesiyle düştü.

Millî İstihbarat Teşkilâtı (MİT) TIR’larına ait görüntülerin yayınlanmasına ilişkin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Enis Berberoğlu ile Adalar Belediye Başkanı ve eski Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Erdem Gül‘ün “Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım” suçundan yargılandıkları davada karar açıklandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Erdem Gül ve avukatları katıldı. Sanık Enis Berberoğlu ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada Gül ve avukatların son savunmalarının ardından dosyayı karara bağlayacağını açıklayan mahkeme heyeti, duruşmanın kapalılık kararına son vererek aleni duruşmaya geçti.
Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Erdem Gül hakkındaki ”silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan açılan davanın basın kanunu gereğince düşürülmesine, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında da, daha önce aynı suçtan aldığı cezası bulunması nedeniyle yeniden ceza verilmesine yer olmadığına karar verildi.

Kararın ardından T24’e konuşan Erdem Gül, “Bu dava buz gibi bir gazetecilik davasıdır. Dosyada manşetler var. Delil olarak gösterilenler haberdir. Gazetecilik suç değildir. Hak, hukuk ve adalet de bugün yok gibi görünebilir ama bir bakarsınız bir dakikada gelir” dedi

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.