DünyaManşet

Mısır’da ordu halka ateş açtı, en az 120 ölü

0

Mısır güvenlik güçlerinin, darbe karşıtı protestoların yapıldığı Rabiatul Adeviyye meydanındaki göstericilere gerçek mermi kullanarak yaptığı müdahale sonucu ölü sayısı en az 120, yaralı sayısı 4 bine yükseldi.

Mısır’dan yayın yapan haber kaynakları Rabiatul Adeviyye meydanındaki müdahalede ölü sayısının 120’i aştığını, 4 binden fazla kişinin de yaralandığını bildiriyor. Çatışmaların Rabiatül Adeviyye meydanı girişlerindeki barikatlarda yoğunlaştığı, polisin gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz ile müdahale ettiği iddia ediliyor.

İskenderiye’deki çatışmalarda da 10’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği, diğer bölgelerdei çatışmalarda da hayatlarını kaybedenlerin bulunduğu iddia ediliyor. Öte yandan bir güvenlik yetkisi, Mısır resmi haber ajansı MENA’ya yaptığı açıklamada, polisin ateşli silahlar kullanmadığını, olaylara sadece gaz bombasıyla müdahale ettiği öne sürdü. Yaralıların Adeviyye Camisi içinde kurulan ilkyardım merkezine getirildiği, yaralıların arasında durumu ağır olanların olduğu bildiriliyor.

Mısır’ın başkenti Kahire’de darbe karşıtı protestoların yoğunlaştığı Rabiatul Adeviyye Meydanı’ndaki sahra hastanesi basın sözcüsü Yusuf Tal’at, “Sabah namazından sonraki 3 saatte ölü sayısı korkunç bir şekilde arttı” dedi.

Tal’at, gece yarısından sabah namazına kadar devam eden olaylarda 12 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Ölü sayısının sabah namazından sonra arttığı dile getiren Tal’at, “Sabah namazından sonraki 3 saatte ölü sayısı korkunç bir şekilde arttı” diye konuştu.

 

 

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.