DünyaManşet

Mısır’da geçici Cumhurbaşkanı göreve başladı

0

Mısır’ın yeni geçici cumhurbaşkanı yemin ederek göreve başlarken güvenlik güçleri devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yandaşlarını tutuklamaya başladı.

Mursi  gözaltına alınmadan önce orduyu eleştirdi, eylemlerinin ” darbe” boyutuna ulaştığını söyledi ve Mısır halkını askeri müdaheleyi reddetmeye çağırdı.

Savcılık liderleri  Muhammed Badie ve Hayrat el-Şatir dahil Müslüman Kardeşler’in 300 üyesi hakkında tutuklama emri çıkarttı. Badie ve el-Şatir grubun Kahire’deki genel merkezi önünde çıkan çatışmalarda sekiz göstericinin ölümünden sorumlu tutuluyor.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur televizyondan yayınlanan yemin töreninde cumhurbaşkanlığı görevini üstlenirken  devrimin değerlerine bağlı kalacağını söyledi.

Genelkurmay başkanı General Abdül Fettah el-Sisi  Çarşamba gecesi televizyonda yaptığı açıklamada  Mısır anayasasının askıya alındığını, parlamentonun feshedildiğini belirtirken  Cumhurbaşkanı  Mursi’nin Mısır halkının beklentilerini yerine getirmediği için görevinden alındığını söylemişti

Cumhurbaşkanlığı görevini Anayasa Mahkemesi başkanının geçici olarak üstleneceğini de belirten  el-Sisi yeni anayasa hazırlanacağını ve teknokratlardan  kurulacak bir hükümetin ülkeyi yeni seçimlere götüreceğini açıklamıştı.

Açıklama Tahrir meydanında bekleyen büyük kalabalık tarafından sevinç gösterileri ve havai fişeklerle karşılanmıştı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.