DünyaManşet

Mısır: 2 yılda 2 darbe

0

Mısır ordusunun ülkedeki krizin çözüm için siyasilere verdiği 48 saatlik ültimatomun dolmasının ardından bir açıklama yapan Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi, Cumhurbaşkanı Mursi’nin iktidarının sona erdiğini duyurdu.

Mursi karşıtı göstericilerin toplandığı Tahrir Meydanı’nda ordunun açıklamasıyla havai fişekler atılmaya başlandı.

Mısır’ın yeni geçici lideri 68 yaşındaki Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur oldu.

Açıklama sonrası ülkede yaşanan şiddet olaylarında en az 10 kişi öldü.

General Abdülfettah el Sisi, ordunun halkın kendisinden destek istediğini gördüğünü belirterek, ”İktidara gelmek ya da saltanat sürmek için değil, halkın çıkarlarına hizmet etmek ve devrimi korumak için. Bu mesaj, orduya Mısır’ın her tarafından ulaştı” dedi.

Cumhurbaşkanı Mursi’nin salı gecesi yaptığı konuşmanın halkın hevesleri ve taleplerine karşı olduğunu kaydeden General Sisi, ”Bu da, silahlı kuvvetlerin önde gelen siyasetçileri, din adamları ve gençlik liderleriyle danışmalarda bulunmasını gerektirmiştir. Bu danışmalara katılanlar de, birleşik ve güçlü bir Mısır toplumu inşa etmek için bir yol haritası üzerinde uzlaşmışlardır” dedi.

General Sisi, yol haritasının anayasanın geçici olarak askıya alındığını ve yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar hükümetin başına geçici bir ismin getirildiğini söyledi.

Sisi, bir teknokrat hükümetinin kurulacağını, Anayasa Mahkemesi’nin de yeni cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlık yapacağını da vurguladı.

Mısır ordusu 2011 yılında da yine bir darbe ile Devlet Başkanı Mübarek’i devirmiş ve bir süre yönetimde kaldıktan sonra görevi Mursi’ye devretmişti.

 

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.