KentManşet

Millet Bahçesi yapılmak istenen Cebeci İnönü Stadyumu’nda yıkım başladı

0

Millet Bahçesi yapılmak istenen tarihi Cebeci İnönü Stadyumu‘nda devam eden hukuki sürece rağmen yıkım başladı.

TMMOB’a bağlı meslek odaları ise stadın yıkımına ilişkin Çankaya Belediyesi‘nin verdiği ruhsatı yargıya taşıyacaklarını belirterek İnönü Stadyumu önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasına, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, İnşaat Mühendisleri Odası’ndan (İMO) TMMOB Ankara İKK Sekreteri Özgür Topçu, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Ömer Dursunüstün, Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube Sekreteri Seyit Ali Korkmaz, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nden Dilan Kırmızı katıldı.

‘Rantsal ve ideolojik bir proje’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yıkıma tepki gösterirken, “Cumhuriyetin sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözünün mekansal karşılığı olan Cebeci İnönü Stadyumu iktidarın rantsal ve ideolojik projesi millet bahçeleri için yıkılıyor. Ankara’da cumhuriyet değerleri yıkılırken suskun mekalanlar, tarih hiç sizleri affetmeyecek” dedi.

Bu yık-yap kültürünün 25 yıldır mevcut olduğu belirtilen açıklamada “Gökçek gitti ama yık yap kültürü maalesef bitmedi. Bu durum iktidarla birlikte yerel yönetimlerin de bakış açısını gösteriyor. Bugün burada yapılan şey aslında sadece bir tanığın yıkılması değil. Cumhuriyet’in değerinin yıkılmasıdır” denildi.

‘Tarih affetmeyecek’

Projede yapılmak istenenler hakkında bilgi veren Karakuş Candan, “Millet bahçesi kapsamında cami yapılacak altına otopark yapılacak. Üstünü de yeşillendiriyoruz diyerek halkı kandırmaya çalışacaklar. Bu aslında iktidarın yeni politikasıdır, yeşille birlikte yeşil sermayeyi bu tür alanlardan devşiriyorlar” dedi.

Çankaya Belediyesi’nin yıkım için verdiği ruhsatın yargıya taşınacağı belirtilen açıklamada “Bu yıkıma ortak olanları, yıkım sürecinde suskun kalanları tarih hiçbir zaman affetmeyecek. Bugün tanıklık için buradayız. Bu tanıklığımız bitsin istiyoruz ama bu iktidar gitmeden de bu tanıklık sürecinin bitmeyeceğini biliyoruz. İçerde gördüğümüz yıkım manzaraları bunlar 60 yıllık bir tarihin izleri ve 100 yılık bir kamusal alanının cami ve ticari ünitelerle talan edilerek dönüştürülmesidir” denildi.

‘Hukuki süreç devam ediyor’

TMMOB Ankara İKK Sekreteri Özgür Topçu ise “Maalesef yine bir yıkımla karşı karşıyayız. Bu stad 50 yılı aşkın süredir Ankara halkına hem spor hem sosyal ve kültürel alanda hizmet etmiş, birçok sporcunun yetişmesine olanak sağlamış, birçok spor müsabakasının gerçekleşmesine vesile olmuştur. Cumhuriyet’in tarihi ve simge yapılarından olan Cebeci Stadı’nın yıkımıyla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

2012 yılından itibaren bu alanın defalarca plan değişikliğine maruz kaldığını hatırlatan Topçu,  “Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren yaşamıştır ancak sonrasında bu örgütlü kötülüğe maruz kalmıştır. TMMOB’a bağlı meslek odalarımız bu plan ve proje değişikliklerine defalarca dava açmış ve kazanmıştır. Son olarak da iktidarın ideolojik projelerinden biri olan millet bahçesi projesine yönelik TMMOB’un odalarının açtığı davalar devam etmektedir. Hukuki süreçler devam ederken yangından mal kaçırırcasına bu yıkımla karşılaşmış olmak kabul edilebilir bir durum değildir. Bu yıkımını parçası olanları ve gerçekleştirenleri kınıyoruz. Bizler de bu sürecin parçası olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz” dedi.

‘Değeri yüksek’

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Ömer Dursunüstün de Cebeci Stadı’nın bulunduğu konumdan dolayı yüksek değeri olduğuna dikkat çekerek “Yıllardır bu nedenle AVM’lere, ticaret ve konutlara dönüştürmeye çalıştılar. Çoğu zaman bir parselle ilgili bir durumda değildir. Bu alanın tamamıyla alakalı bir yatırımın başlangıcıdır. Bu nedenle millet bahçesi olarak seçildi” dedi.

Dursunüstün “Buradaki kamusal nitelikli bir alan büyük bir bahçesi olan camiye dönüştürülecek. Çocuğunuzla ailenizle gezebildiğiniz bir yer değil, cami cemaatinin gözleri önünde olacaksınız. İçerde idare ofisler vardır. Maaşa bağlanacak 4,5 kişinin hangi konuları idare edeceği de ortadadır. Kontrollü anti-kamusal bir alan yaratıp bir miktar özgürlüğüne düşkün insanları buradan çıkartıp bu bölgeyi tamamen ele geçirmiş olacaklar” ifadelerini kullandı.

More in Kent

You may also like

Comments

Comments are closed.