Doğa MücadelesiGünün ManşetiManşet

MHP’li belediye başkanından termik santral protestosu: Kavşak Suyu’na sahip çıkacağız!

0

Bartın’ın Amasra ilçesinde yaklaşık 100 bin kişinin faydalandığı Kavşak Suyu Havzası’na kurulması düşünülen termik santrale tepki gösteren Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Kavşak Suyu’nun çok temiz ve içilebilir su olduğunu Bartın’da yaşayanlar olarak Kavşak Suyu’nun gasp edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın

Kent merkezinde bulunan ve Kavşak Suyu’nun aktığı tarihi şadırvanın önünde kurulan kürsüde MHP’li Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına CHP İl Başkanı İlknur Erkan, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, Saadet Partisi İl Başkanı Ünal Yurtbay, bazı sendika temsilcileri, Bartın Platformu üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Kavşak Suyu’nun içilebilir bir su olduğunu söyleyen Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “Amasra’da yapılmak istenen Hema Termik Santrali için hazırlanan termik santral ÇED raporu ve ilgili bilirkişi raporunda, onlarca yıldır Bartın halkının içme suyu olarak kullandığı Kavşak Suyu’nun içilemez, hatta arsenikli olduğu iddia edildi. Termik Santral kurmak isteyen şirket, Bartın halkı için çok öneme sahip olan Kavşak Suyu ve Kavşak Suyu Havzası’nı gözden düşürüp, ele geçirmek için bilimsel titri olan insanları devreye soktu ve gerçek dışı raporlar hazırlattı. Şirketin termik santralde kullanmak için çok büyük miktarlarda tatlı suya ihtiyacı var. Bu miktarlarda su ise ancak Kavşak Suyu Havzası’ndan karşılanabilir” dedi.

Basın açıklaması sırasında Bartın Platformu avukatlarından Av. Berkay Dal da mahkemede görülmekte olan dava süreciyle ilgili kısa bir bilgi vererek, Bartın platformu olarak Amasra ve Bartın’dan Zonguldaktaki duruşmaya gitmek için organizasyon yapılacağını ve Amasra’dan Pazartesi günü saat 8.00’de, Bartın Yalı mevkiinden saat 8.30’da araçlar kaldırılacağını söyledi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın tarafından okunan basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

“Bartın’ın Kavşak Suyuna hep birlikte sahip çıkacağız

Bugün hep birlikte Kavşak Suyumuza sahip çıkmak için bir kez daha kenetlendik.

Amasra’da yapılmak istenen Hema Termik Santrali için hazırlanan termik santral ÇED raporu ve ilgili bilirkişi raporunda, onlarca yıldır Bartın halkının içme suyu olarak kullandığı “Kavşak Suyu’nun içilemez, hatta “arsenikli” olduğu iddia edildi.

Termik Santral kurmak isteyen şirket, Bartın Halkı için çok öneme sahip olan Kavşak Suyu ve Kavşak Suyu Havzası’nı gözden düşürüp, ele geçirmek için bilimsel titri olan insanları devreye soktu ve gerçek dışı raporlar hazırlattı. Şirketin termik santralde kullanmak için çok büyük miktarlarda tatlı suya ihtiyacı var. Bu miktarlarda su ise ancak Kavşak Suyu Havzası’ndan karşılanabilir. Şirketin, Kavşak Suyu’nun içme suyu olarak kullanım dışı kalması için hazırlattığı bu tür –sipariş- gerçek dışı raporların bir diğer nedeni de; termik santral küllerini depolamak için ÇED raporunda gösterdiği yerin teknik olarak uygun olmaması ve kapasitesinin yetersiz olmasıdır. Şirketin amacı Kavşak Suyu Havzası’nı ileride kül ve alçı taşı deposu olarak kullanmaktır. Zonguldak Çatalağzı’nda benzer havzalar bu amaçla kullanılmaktadır. Ayrıca termik santral inşaatından çıkacak malzeme fazlası atıkları da sadece Kavşak Suyu Havzası’na depolayabilecek olan şirketin hazırlattığı gerçek dışı raporda;

-Kavşak Suyumuzun herhangi bir arıtım veya kontrol uygulanmaksızın kullanıma sunulduğu,

-Bu durumun temel su güvenliği ilkeleriyle bağdaşmadığı,

-Tüketim Amaçlı Sular Standartlarına uygun olmadığı,

-Sadece %3 oranında kullanılan önemsiz bir su kaynağı olduğu,

-bu suyun dağıtımını Bartın Belediyesi’nin yapmadığı ifade ediliyor.

Gerçek dışı bu rapor, Termik Santral ÇED Raporu’nun red edilmesi için Zonguldak İdare Mahkemesi’nde açtığımız iptal davası için hazırlanan bilirkişi raporuna da aynen girdi. Şirket bununla da yetinmedi, termik santralinin tanıtım işleri için kullandığı bazı akademisyenler aracılığıyla Kavşak Suyumuzun “arsenik” içerdiği ve zehirli olduğuna dair iddialarla medyada yer bulmaya çalıştı. Örneğin bir akademisyen, Hema Termik Santrali için görüşünü soran CNNTürk Yeşil Doğa Programı Yapımcısı Güven İslamoğlu’na Kavşak Suyumuzun “arsenikli” olduğunu iddia etmiştir. Yapımcı Güven İslamoğlu bu konuda Belediyemizden bilgi alma gereğini duymuş, bizim kendisine yaptığımız açıklamalar ve sunduğumuz tahlil raporlarından sonra “bu iddiaya” programında yer vermemiştir.

Kavşak Suyunu kullanan halkımız rahat olsun. Şirketin bu iddiaları kesinlikle doğru değildir. Kavşak Suyu çok temiz ve içilebilir bir sudur. Kavşak Suyu onlarca yıldır geleneksel olarak Bartın halkının içme suyunu sağlamaktadır. Daha önce içme ve kullanma suyu olarak belediye şebekesiyle bütün evlere ulaşan Kavşak Suyu, zamanla kent nüfusunun artmasıyla kullanma suyu olarak yetmeyeceği anlaşılınca, şehir şebekesinden çıkarılıp, her sokakta bir veya birkaç tane inşa edilen çeşmeler aracılığıyla sadece içme suyu olarak kullanılması için Bartın Belediyesi tarafından halka ulaştırılmıştır. Bu su kamu yararı ve hizmet önceliklerine göre içme suyu olarak kullanıma tahsisli sudur.

Kavşak suyu şehir içinde 175 adet halk çeşmesinden ve ayrıca Belediyemize ait toplam 20 ton kapasiteli 3 adet kavşak suyu tankeri ile her gün vatandaşlarımıza ve mücavir köylere ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır. Kavşak Suyu’ndan her gün yaklaşık 100 bin kişi faydalanmaktadır.

2005 yılında ihale ile Kavşak Suyu Arıtma Tesisi yaptırılmış olup, tesis 10 lt/sn (864 m³/gün) kapasitelidir. Tesiste 2 adet 1,60 mt çapında, 2,40 mt yüksekliğinde her biri 4,5 m³ hacminde krom-nikel  paslanmaz çelikten imal (6 mm et kalınlığında) 2 adet (kum filtresi ve hidroantrasit filtresi) filtreleme tankı mevcuttur. Birer adet  PACS ve Polielektrolit dozlama pompası (dijital),1 adet dijital sıvı klor dozaj pompası, 1 adet dijital türbidimetre, 1 adet türbinli mekanik debimetre, 1 adet pH metre, pnömatik sistemli çalışan vanalama sistemi, 1 adet hava kompresörü bulunmaktadır. Toplam 3 adet sıvı klor, polielektrolit ve alüminyum sülfat PE tankları bulunmaktadır.

Kavşak suyunun Bartın Belediyesi ile ilişkisi ve tabii olduğu arıtma sistemi şeması şu şekildedir;

17.02.2005 tarih ve 25730 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğin 10.Maddesi gereği, tüketime sunulan içme suları, aynı yönetmeliğin Ek2 Tablo1 de belirtilen sıklıklarda, denetleme izlemesi ve kontrol izlemesi parametreleri yönünden analizleri yaptırılması gerekmektedir. Bu nedenle belirtilen şartlara uygun olarak Bartın Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından 2017 yılı içerisinde 31 defa Kavşak Suyumuzdan numune alınarak Halk Sağlığı Laboratuvarında kontrol analizi yaptırılmış, denetim izlemesi yönünden ise Bakanlıkça belirlenen İstanbul 3 nolu Halk Sağlığı Laboratuvarında analizleri yaptırılmıştır.

Şirketin hazırlattığı raporda Kavşak Suyu’nun Bartın Belediyesi’nin yıllık su tüketimi içerisinde sadece %3’lük küçük bir kısmını oluşturduğu ve sanki önemli olmayan bir su kaynağı olduğu izlenimi oluşturulmaya çalışılmaktadır. Halbuki Kavşak Suyu miktar olarak %3 olmakla birlikte, Bartın şehir merkezinin yaklaşık %95’inin ve civar köylerin pek çoğunun da içme, çay, meşrubat ve yemek suyu olarak çok büyük oranda kullanılmaktadır. Ayrıca geleneksel bir anlamı ve değeri bulunan Kavşak Suyumuz; 1947-1949 yılları arasında çok zor koşullarda insan gücüyle Bartın’ a kadar isale edilmiş ve yaklaşık 70 yıldır Bartın halkının severek tükettiği, türkülere ve belgesellere konu olmuş, geleneksel ve folklorik anlamı da bulunan çok değerli bir tabii kaynaktır. Hatta 1944 yılında Bartın Kavşak Suyu ile ilgili olarak yapılan “Su Bayramı”na ilişkin görseller bile günümüze ulaşmıştır.

Kavşak suyu günde ortalama 450 ton olarak şebekeye verilmekte olup bu miktar 20 litrelik 20000 damacanayı doldurmaya yetecek kadardır. 20 litrelik damacananın 5 kişilik ailenin tüm içme, çay, meşrubat ve yemek suyu olarak yeterli olduğu bilinmektedir. Bu hesapla;

20000 X 5kişi =100.000 kişi/gün yeterli olduğu açıktır.

1 adet damacana 7 TL. olduğuna göre, Kavşak Suyu aile bütçesine ayda 210 TL. tasarruf sağlamaktadır.

Termik Santral kurmak isteyen şirketin bir takım akademisyene hazırlattığı gerçek dışı raporda iddia edildiği gibi değildir.

Şöyle ki;

  1. Sadece %3 oranında kullanılmamakta, evlere ve işyerlerine sebiller aracılığıyla içme suyu olarak ulaştırılmakta, şebekenin ulaşmadığı çevre mahalle ve köylere Bartın Belediyesi su tankerleriyle ulaştırılmaktadır. Yani kent ve kente yakın köyler halkının %90-95’inin (100 bin kişi) kullandığı ücretsiz içme suyudur.
  2. Kavşak Suyu sayesinde her bir hane ayda 210 TL , her bir kafe, kahvehane ve lokanta ise 500-600 TL. damacana ile su alma masrafından kurtulmaktadır.
  3. Kavşak Suyu Bartın Belediyesi’nin arıtma tesislerinde arıtıldıktan sonra halkın hizmetine sunulmaktadır. Arıtma ile ilgili grafik yukarıda verilmiştir.
  4. Kavşak Suyu hem Bartın Belediyesi, hem de İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenli olarak tahlil ettirilmektedir. Bu tahlillerde herhangi bir olumsuz bulguya rastlanmamıştır. Eğer su içinde kirletici bir maddeye rastlanmış olsa idi, bu suyun halka ulaştırılması, halkın içme suyu olarak kullanımı yasaklanırdı.
  5. Termik santral ÇED Raporunda iddia edildiği gibi Kavşak Suyu kaptajlarının hepsi kazı fazlası depolama alanından daha yüksek ve ilişkisiz kesimlerde değildir. Bazı kaptajlar daha alçakta yer almaktadır.
  6. Şirket tarafından gerçekleştirilmiş kömür rezerv belirleme ve su temini amaçlı sondajların mevcut yer altı sularını kurutması ya da akış yönünü değiştirmesi teknik olarak mümkünkür. Şirketin Kazpınarı Kuyusu’nun Kavşak Suyu yer altı kaynaklarına hasar verdiği geçmişte haberlere bile konu olmuştur. Kazpınarı Kuyusu Kavşak Suyu Havzası’nın üzerinde yer almaktadır. Yine şirketin yer altındaki kuyularında açacağı yeni galerilerin de Kavşak Suyu ve diğer yer altı sularına zarar vermesi olasılığı vardır.

Bu veriler ortada olduğu halde, şirket ücreti karşılığı sipariş üzerine akademisyen ünvanı kullanan kişilere rapor hazırlatmıştır. Bu raporda fiili ve hukuki durum bilimsel olarak irdelenmemiş, Bartın Belediyesi ve ilgili kamu kurumlarından bilgi ve belge desteği alınmamıştır. Biz Bartınlılar, Bartın’da yaşayanlar olarak Kavşak Suyumuzun gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Kavşak Suyu’nu yok edecek termik santrallere Bartın’da yer yoktur.

Kavşak Suyumuza göz diken termik santral ÇED raporunun iptal edilmesi için, 2019 kişiyle iptal davası açmıştık. Bu davanın duruşması 16 Nisan 2018 Pazartesi günü Zonguldak İdare Mahkemesi’nde görülecek. Bütün davacıları ve halkımızı Zonguldak’ta yapılacak bu duruşmaya katılmaya çağırıyorum.”

 

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.