ManşetEkonomiKadınTürkiye

Metropoll araştırması: Halkın yüzde 63’ünün son bir yılda geçim şartları kötüleşti

0

Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi “Türkiye’nin Nabzı Ayın 5 Rakamı” araştırmasının sonucunu yayınladı. Verilere göre halkın refah düzeyinde kayıp yaşandığı algısı, toplumun önemli bir kısmını etkiliyor.

Ağustos 2020 itibariyle, yüzde 63’lük bir çoğunluk, son bir yılda refah düzeyinin/geçim şartlarının kötüleştiği düşüncesinde. Buna karşılık, refah düzeyinin iyileştiğini söyleyenler yüzde 9 seviyesinde kalıyor.

‘Dolardaki artış herkesi kaygılandırmalı’

Seçmenlerin yüzde 75’i dolardaki artışın sadece döviz ile iş yapanları değil, tüm toplumu kaygılandırması gerektiğini düşünüyor.

Diğer bir deyişle, toplumun ezici çoğunluğuna göre, doların yükselişi sadece “Dolar ile maaş alanlar ve Dolar ile iş yapanları” düşündürtmemeli; Türkiye’deki herkesi kaygılandırmalı.

Halkın yüzde 67’si İstanbul Sözleşmesi’ni istiyor

Metropoll araştırmasında son dönemde hükümetin çekilmek istemesi üzerine toplumda büyük bir yankı uyandıran İstanbul Sözleşmesi de soruldu. Anket sonuçlarına göre İstanbul Sözleşmesi’nden haberdar olan seçmenlerin yüzde 67’si, bu anlaşmadan çekilmememiz gerektiğini düşünüyor.

Buna karşılık ‘Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeli midir?’ diye sorulan seçmenlerin yüzde 23’lük kesimi ise Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesi gerektiği kanaatinde olduğunu belirtti.

Erdoğan’ın kazanabileceğini düşünenler çoğunlukta

Kamuoyu anketinde olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verecekleri de soruldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı aday gösterilmeleri halinde, yaklaşık yüzde 43-43,5 oranında destek topluyorlar.

Meral Akşener de yüzde 38,3 seviyesinde destek buluyor. Bu üç ismin de Millet İttifakı’nın oy potansiyelini daha önce gündeme gelen Muharrem İnce ve Abdullah Gül gibi isimlerden daha ileri taşımakta olduğu gözleniyor.

Seçmenlerin yüzde 14,5’i Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Erdoğan’ın kesinlikle kazanacağını, yüzde 40,9’u ise kazanacağını düşünüyor. Dolayısıyla seçmenlerin yüzde 55’i Erdoğan’ın kazanabileceği algısına sahip görünüyor.

Buna karşılık, kazanamayacağını düşünenler toplamda yüzde 39’luk bir kesim teşkil ediyor.

 

 

 

 

 

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.